Ukraina ogłosiła wydłużenie do godziny 17:00 czasu nowojorskiego w dniu 27 sierpnia okresu wcześniejszej zgody na wymianę euroobligacji w ramach ich restrukturyzacji, która zapewnia posiadaczom najkorzystniejsze warunki. O tym informuje Interfax-Ukraine.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagram: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
„Ukraina rozumie, że niektórzy posiadacze mogą napotkać trudności techniczne przy przekazywaniu instrukcji uczestnictwa za pośrednictwem swoich depozytariuszy i systemów rozliczeniowych, co może mieć wpływ na terminowe przesłanie takich instrukcji uczestnictwa przed upływem terminu wcześniejszej zgody” – oznajmiło Ministerstwo Skarbu w komunikacie giełdowym.
Termin przedłużenia został wybrany na podstawie informacji otrzymanych od posiadaczy euroobligacji.
Jednocześnie zaznacza się, że termin rozliczenia pozostaje bez zmian i oczekuje się, że nastąpi on 30 sierpnia 2024 r. lub w okolicach tej daty.
Z kolei specjalny komitet wierzycieli właścicieli euroobligacji również wydał w piątek komunikat, w którym poparł decyzję Ukrainy o przedłużeniu okresu wcześniejszej zgody.
„Komitet uważa, że zapewniając posiadaczom kwalifikowanych obligacji dodatkowy czas, pomoże to zmaksymalizować uczestnictwo, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia propozycji (wymiany)” – stwierdził komitet.
Dobrowolny udział w wymiana i złożenie wniosków w okresie wcześniejszej zgody umożliwia posiadaczom euroobligacji otrzymanie 1,25% dodatkowego wynagrodzenia pieniężnego, a także nowych obligacji serii „B” za 12,65% kwoty euroobligacji.
Początkowa propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca giełdy zakładała udział w niej wyłącznie posiadaczy 100 i więcej obligacji o wartości nominalnej 1000 dolarów, jednak następnie została osłabiona.
„Dzięki terminowej reakcji Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (NCSM) oraz skoordynowanym działaniom z Narodowym Bankiem i Ministerstwem Finansów Ukrainy, w dniu 16 sierpnia 2024 r. do instytucji depozytowych przesłano dodatkowe informacje (wyjaśnienia). w sprawie trybu głosowania w przypadku imprezy korporacyjnej dotyczącej wymiany obligacji skarbowych oraz innych papierów wartościowych i funduszy” – zauważyła Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy.
Organ regulacyjny wyjaśnił, że problemem wielkości partii pakietów doszło do wyrównania papierów wartościowych, przewidziano dodatkowy termin na zatwierdzanie zleceń, a także możliwość głosowania łącznego.
Według Tarasa Kozaka, założyciela grupy inwestycyjnej Univer, dla „Forbesa Ukraina” inwestycje obywateli Ukrainy w ukraińskie euroobligacje wynoszą około 20 milionów dolarów, w szczególności jego firma ma około 500 takich klientów, a po serii umów jest ich ok. Zostało ich 260.
< h3>Przypomnijmy
„Ministerstwo Finansów” napisało, że 22 lipca Ukraina ogłosiła, że osiągnęła porozumienie co do zasady w sprawie restrukturyzacji długu euroobligacji w wysokości około 23 miliardów dolarów ze specjalną komisją właścicieli tych euroobligacji.
Umowy zakładają umorzenie 37% długu z możliwością odnowienia 12% w przypadku osiągnięcia określonego poziomu PKB w 2028 r. .
Pozostałe zadłużenie zostanie wyemitowane nowymi euroobligacjami ze spłatą w latach 2029-2036, których oprocentowanie będzie stopniowo wzrastać z 1,75% w kolejnych latach do 7,75% na koniec okresu obiegu.< /p>
Za dobrowolny udział w takiej zamianie zostanie wypłacona nagroda w wysokości 1,25% kwoty wymienianych euroobligacji.
Aby transakcja mogła dojść do skutku, wystarczy zgoda 2/3 właścicieli wszystkich papierów wartościowych i co najmniej połowy właścicieli każdej emisji, pod warunkiem, że sprzeciwu wobec takiego porozumienia będzie mniej niż jedna czwarta właścicieli każdej emisji.