Dzisiaj, 24 sierpnia, Ukraina po raz pierwszy użyła nowego, wyprodukowanego na Ukrainie drona rakietowego Palyanytsa przeciwko wojskom rosyjskim. Poinformował o tym Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski przemawiając z okazji Dnia Niepodległości.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
„Dzisiaj doszło do pierwszego i udanego bojowego użycia naszej nowej broni. Zupełnie nową klasą broni jest ukraiński dron rakietowo-rakietowy Palanicya. To nasza nowa metoda odwetu na agresorze” – powiedział głowa państwa.
Zełenski podkreślił, że wróg został pokonany i podziękował deweloperom, producentom i ukraińskim żołnierzom.
„Wiemy, że Rosji będzie bardzo trudno nawet powiedzieć, co dokładnie przybyło, trudno się temu oprzeć, ale bardzo łatwo jest zrozumieć dlaczego” – dodał prezydent.
Pamiętaj
Ukroboronprom skoczył 16 kroków i znalazł się na liście 50 najlepszych firm obronnych świata. Przychody państwowego koncernu za 2023 rok wzrosły o 72% – do 2,2 miliarda dolarów.
Przez wiele lat krytykowana i próbująca się zreformować firma otworzyła biuro w USA i stwierdziła, że m.in. , szukałaby nowych możliwości dla inwestycji, nowych partnerstw i tworzyłaby wspólne przedsięwzięcia.
Według premiera Denisa Szmygala Ukraina zawarła już pięć umów o utworzeniu spółek joint venture z liderami światowego rynku zbrojeniowego.
Francuski koncern zbrojeniowy Thales podpisał z Ukrainą trzy umowy o utworzeniu wspólna produkcja. Rozważa możliwość utworzenia firmy zajmującej się naprawą amerykańskich pojazdów opancerzonych oraz Amentum Services. W produkcję amunicji dla Ukrainy włączył się także amerykański Northrop Grumman.
Oprócz tworzenia spółek joint venture Ukraina lokalizuje także produkcję sprzętu wojskowego. Takie porozumienie z Ukrainą podpisała brytyjska firma BAE Sytems, która otworzyła już biuro na Ukrainie.
Rheinmetal uruchomił pierwszy zakład, w którym naprawia się bojowe wozy piechoty, a następnie będą naprawiane haubice. Ale najważniejsze są plany uruchomienia produkcji transporterów opancerzonych Lynx do końca roku. Francusko-niemiecki KNDS zapowiedział także utworzenie „córki” na Ukrainie. Firma planuje utworzenie centrum serwisowego haubic samobieżnych CAESAR i drukowanie części zamiennych na drukarce 3D.