Site icon GEO Polityka

Przez wojnę i rewolucję. Jakie były szlaki Ukrainy przed uzyskaniem niepodległości?

Dziś Ukraina reprezentuje 33. rzekę niepodległości. 24 września 1991 r. oznaczał zwycięstwo w długiej walce o suwerenność. Dzisiejsi Ukraińcy po raz kolejny stoją w obliczu wolności od trwającej od 30 miesięcy wojny na pełną skalę z Federacją Rosyjską.

Raport o kluczowych etapach historii walki bogatych od pokoleń wiek – z materiału RBC-Ukraina.

Zmist:

Rewolucja ukraińska

Ogłoszenie niepodległości Ukrainy 24 września 1991 r., historycy nazywają odnową państwa Władzą narodową stała się na wiele godzin rewolucja ukraińska (swobody narodowe) 1917-1921.

Pod jej rządami współczesna Ukraina „zrzekła się” herbu, chorągiewki i hymnu, jednogroszowej hrywny, języka ukraińskiego jako języka suwerennego, zasady pojednania. W okresie swobód narodowych powstały instytucje państwowe: pierwszy ukraiński parlament (Centralna Rada) i pierwszy ukraiński rząd (Sekretariat Generalny Parlamentu Centralnego).

Niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej (UPR) została potwierdzona w 1918 r. wraz z zakończeniem wojny z nacierającymi na Kijów bolszewikami. Odwaga i patriotyzm młodych Ukraińców podczas bitwy pod Krutami przyczyniły się do spowolnienia otwierania zagród wroga. UPR zdobyła godzinę na uczestnictwo w świecie Berestejskiego, po czym cofnięto międzynarodowe uznanie i pomoc wojskową.

W niestabilnej sytuacji politycznej, przy zmianach władzy i rezydualnej zmianie władzy region, który przez długi czas nie był pod kontrolą bolszewików. Podczas rewolucji ukraińskiej 1919 r. narodził się kolejny znaczący ruch – głosowanie za Ustawą Złych Ziem UPR i WUNR w jedną radę Ukrainy.

Foto: Plac Zofii w Kijowie w dniu protestu przeciwko Aktowi Zła 22 września 1919 (memory.gov.ua)

Przyjaciel świata. Odrodzenie władzy i walka UPA

Terytorium Ukrainy zostało całkowicie zajęte przez wojska niemieckie i padło ofiarą najkrwawszych bitew drugiej wojny światowej. Jednak Ukraińcy także kontynuowali walkę o niepodległość regionu.

30 czerwca 1941 r., po wycofaniu wojsk Radyana ze Lwowa, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów pod przewodnictwem Stepana Bandery (OUN(b)) głosowała nad Aktem Odnowy Państwa Ukraińskiego , Żytomierz i peryferyjne obszary obwodu kijowskiego, gdzie przedstawiciele OUN głosowali nad ustawą na spotkaniach publicznych

Fot.: Lwów w dniu ogłoszenia Aktu Odnowy Państwa Ukraińskiego (wikimedia.org)

W odpowiedzi na nazistów rozpoczęły się masowe aresztowania ukraińskich patriotów. Co ważne, OUN przejęła podziemie i zorganizowała wsparcie dla Niemców i Armii Czerwonej, aż wreszcie w 1942 roku utworzono Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).

UPA na swój sposób zaczęła przygotowywać uporczywe powstanie, które nieuchronnie wybuchnie w momencie, gdy SRRR i Niemcy miały ze sobą walczyć, a następnie stworzyć niezależne, zjednoczone władzę, która sama w sobie nie ma zemsty na etnicznej ukraińskiej ziemi.

Po klęsce nazistowskich Niemiec i zakończeniu drugiej wojny światowej UPA walczyła o niepodległość Ukrainy przeciwko komunistycznemu reżimowi totalitarnemu. Naprzeciw podziemiu do połowy lat 50. XX w.

Akt historyczny. Jak głosowali za niepodległością

Pozostały miesiąc lata 1991 r. przypadł na losy gwałtów. W następstwie zamachu stanu w Moskwie i prób odsunięcia się od rządów przywódcy Radianu Gorbaczowa 24 września na wiecu pod Radą Najwyższą zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi. Tego dnia parlament odbywał codzienne posiedzenie.

W związku z dużym napięciem wśród protestujących posłowie zaczęli transmitować swoje poglądy z sali na salę ulica. Podobna transmisja została przeprowadzona wcześniej.

< p dir="ltr">W wyniku spotkania większość posłów głosowała za przyjęciem Aktu głosowania o niepodległości Ukrainy. Tekst dokumentu składał się z 93 słów, napisanych na maszynie Drukar i zawartych na jednym papierze.

Tsikavo, że ustawę Czernetta napisali francuski 23. Serpnia Leontiy Sandulyak i Lewko Łukjanenko podczas szkolnego szycia. Na dokument wybrali określenie „ustawa”, gdyż słowo „prawo” wydawało im się takie codzienne i przypominało bogatą akcję.

W środku Ustawy, posłowie usunęli napisy: „Chwała Ukrainie”, „Jeszcze nie umarłem i nie umrę”, „Od dziś – bądź”.

Rewolucje w godzinach niepodległości

Po odzyskania niepodległości Ukraińcy nadal podążali kursem w stronę demokratycznego rozwoju kraju. Władze te namówiły jednak obywateli do protestu, ponieważ przekazały pieniądze na rzecz zmiany w dolinie.

Jesienią 2004 roku ludzie wyszli na Majdan poprzez masowe fałszerstwa podczas wyborów prezydenckich. Poplecznicy kandydata Wiktora Juszczenki zebrali się w centrum Kijowa, aby uznać nieważne wyniki głosowania w związku ze zmianami Wiktora Janukowycza.

Zdjęcie: Pomarańczowa rewolucja (Getty Images)

Ukraińcom udało się wówczas przeprowadzić drugą turę wyborów. W rezultacie Juszczenko został przywódcą państwa, a Rada Najwyższa pochwaliła zmiany w konstytucji mające na celu zmianę stanowisk prezydenckich.

Prote Janukowyczowi udało się jednak dojść do władzy. Jesienią 2013 roku w związku z decyzją o spowolnieniu procesu integracji Ukrainy z UE wybuchły nowe protesty. Siły bezpieczeństwa nadzorowały brutalną rozprawę z działaczami, która wyrządziła Ukraińcom jeszcze większe szkody. Zimą 2013–2014 zginęło ponad 100 pokojowo nastawionych społeczności.

Zdjęcie: powstanie aktywistów w godzinie rewolucji hydnostskiej (Witalij Nosach, RBC-Ukraina)

Skutkiem rewolucji Gidnostowskiej była zmiana władzy Janukowycza, a niestabilna sytuacja na Ukrainie przyspieszyła Rosję.

Inwazja na Federację Rosyjską

Wyżywienie Krymu wielokrotnie stawało się przedmiotem sporów i Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. W następstwie rewolucji Gidnosti Rosja zaanektowała region, przeciwko czemu strażacy nie zatrzymali się.

Wiosną 2014 roku siły prorosyjskie pogrzebały niziny Doniecka i Ługańska i głosowali tam za utworzeniem tzw. „DPR”, a nie „LPR”.

Zdjęcie: protest w pobliżu Krimu w 2014 r. (Getty Images)

Ukraińskie wojsko rozpoczęło operację antyterrorystyczną tuż przed wyzwoleniem części okupowanych terytoriów. Kiedy strony rozpoczęły negocjacje, konflikt był kontynuowany, co ostatecznie doprowadziło do inwazji na Rosję na dużą skalę pod koniec 2022 roku.

Dzisiaj, 24 września, w Święto Niepodległości – dokładnie 30 m Początek Wielkiej Wojny.

Siły obronne broniły Kijowa, zajęły początek najechanych terytoriów obwodu charkowskiego i obwodu chersońskiego, zatopiły znaczną część Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej i regularnie osłabiał siły wroga atakami dronów na głębokim terytorium Rosji. Niepokojąca jest jednak walka Ukraińców o prawo do swobodnego życia na suwerennej ziemi.

Podczas przygotowań wzięto pod uwagę osiągnięcia Dzherela: publikacje m.in. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, „Susp „Ilne Culture”, Wikipedia.

Exit mobile version