Site icon GEO Polityka

Największe monety stabilne: jaka jest różnica między USDT i USDC

Stablecoiny zdobyły znaczący udział w rynku kryptowalut. Najpopularniejsze to USDT i USDC. Obie monety stablecoin nadają się do handlu krótkoterminowego. Jeśli jednak używasz ich do długotrwałego przechowywania, ważne jest, aby zrozumieć różnice i wziąć pod uwagę niuanse. Porozmawiajmy o nich.

Funkcje USDT i USDC

Stablecoiny to klasa kryptowalut charakteryzująca się obniżonym poziomem zmienności w stosunku do dowolnego aktywa bazowego. Najszerzej stosowane są monety stabilne, których wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim. Obejmuje to USDT i USDC. Każdy z nich jest powiązany z dolarem w stosunku 1:1, czyli USDT lub USDC równa się 1 dolarowi.

USDT i USDC mają największą kapitalizację rynkową ze wszystkich stablecoinów. Według stanu na sierpień 2024 r. USDT stanowi około 117 miliardów dolarów, USDC – 35 miliardów dolarów. Według analityków systemu płatności Visa, USDC przewyższyło w tym roku USDT pod względem wolumenu transakcji, pomimo niższej kapitalizacji rynkowej.

Duża popularność tych stablecoinów wynika z faktu, że stanowią one łącznik pomiędzy tradycyjnymi finansami a światem kryptowalut. Na przykład wiele giełd kryptowalut handluje kryptowalutami w parach z USDT lub USDC zamiast z dolarem amerykańskim. Inwestorzy kupują i trzymają te monety stablecoin podczas niedźwiedzich trendów na rynku, aby uniknąć znacznych spadków w portfelach kryptowalut. Entuzjaści używają USDT i USDC do codziennych płatności.

Przejrzystość emitenta USDT

USDT i USDC to scentralizowane monety stabilne, których emitenci wprowadzają do obiegu tokeny w oparciu o istniejące rezerwy instrumentu bazowego. Logiczne jest, że zaufanie uczestników rynku do USDT i USDC będzie bezpośrednio zależeć od przejrzystości emitentów i ich stabilności finansowej.

USDT został stworzony przez Tether w 2014 roku. Tether ma obecnie ponad 97,6 miliardów dolarów w amerykańskich obligacjach skarbowych. Jednakże emitent USDT nigdy nie został poważnie poddany audytowi zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Według niedawnego uzasadnienia dyrektora generalnego firmy, Paolo Ardoino, firmy księgowe Wielkiej Czwórki (Deloitte, PwC, EY i KPMG) po prostu boją się współpracować z Tether w obawie przed zniszczeniem swojej reputacji. Tether był czasami krytykowany za brak przejrzystości i autorytatywnej weryfikacji rezerw finansowych. Nie oznacza to jednak, że audyt w ogóle nie jest przeprowadzany. Czasami firma przechodzi osobne audyty, np. niezależne testy bezpieczeństwa. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja u głównego konkurenta.

Raporty emitentów USDC

USDC zostało uruchomione w 2018 roku przez Center Consortium, wspólne przedsięwzięcie Circle i giełdy kryptowalut Coinbase. Od ubiegłego roku Circle zaczęło sprawować wyłączne zarządzanie USDC. USDC od sześciu lat podlega regulacjom rządowym i nadzorowi amerykańskich agencji regulacyjnych. Kontrola ta wzmocniła zaufanie tradycyjnych inwestorów i instytucji finansowych. Poza tym same Circle i Coinbase to duże i otwarte organizacje, które utrzymują wysokie standardy swojego działania. Przykładowo Circle niedawno stała się pierwszą firmą, która otrzymała pozwolenie na prowadzenie operacji na stablecoinach w Unii Europejskiej zgodnie z nowym rozporządzeniem MiCA.

Większość rezerw USDC jest utrzymywana w Circle Reserve Fund (USDXX), funduszu rynku pieniężnego zarejestrowanym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jako fundusz klasy 2a-7. Portfel funduszu znajduje się w posiadaniu The Bank of New York Mellon, a zarządza nim firma inwestycyjna BlackRock. Fundusz zawiera krótkoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe, jednodniowe umowy odkupu amerykańskich obligacji skarbowych oraz pieniądz fiducjarny. Firma audytorska Deloitte (jedna z wielkiej czwórki) co miesiąc sprawdza rezerwy USDC. Według najnowszego raportu na koniec czerwca 2024 r. w obiegu znajdowało się 32,2 mld dolarów USDC, poparte rezerwami na kwotę prawie 32,3 mld dolarów. Ponadto audytorzy zewnętrzni co miesiąc potwierdzają, że wartość rezerw przekracza kwotę USDC w obiegu.

Blockchainy wykorzystywane przez USDT i USDC

USDT i USDC wydawane są w oparciu o blockchainy innych kryptowalut. Obecnie te monety typu stablecoin obsługują w przybliżeniu tę samą liczbę sieci.

USDT został po raz pierwszy wydany na Omni Layer. Jest to protokół zbudowany na bazie łańcucha bloków Bitcoin, który umożliwia programistom tworzenie własnych tokenów. Tether uruchomił później USDT na blockchainie Ethereum, a także na platformach Tron, Solana i innych. Firma ogłosiła niedawno uruchomienie USDT na blockchainie Aptos. Obsługa różnych sieci i ich szybkie wdrożenie przyczyniły się do powszechnego przyjęcia i wysokiej płynności USDT na rynku kryptowalut.

USDC został pierwotnie uruchomiony na Ethereum, ale obecnie jest obsługiwany przez wiele innych platform blockchain, w tym Algorand, Solana, Stellar.

Circle wdrożyło specjalny protokół komunikacyjny pomiędzy łańcuchami bloków (Cross-Chain Transfer Protocol, CCTP). Umożliwia przesyłanie USDC przez sieci, z którymi w innym przypadku token nie miałby możliwości interakcji. Jest to szczególnie przydatne w erze DeFi, gdy trzeba mieć do czynienia z różnymi tokenami i ekosystemami. Tether Chain Swap spełnia podobne funkcje dla posiadaczy USDT. 

Stabilność USDT i USDC

Obydwa stablecoiny miały problemy z odbieganiem ceny od ceny instrumentu bazowego.

W październiku 2018 r. USDT spadł do 0,92 USD. Następnie zaczęły krążyć plotki, że Tether nie posiada wystarczających aktywów, aby wspierać USDT. Mniej więcej w tym samym czasie użytkownicy giełdy kryptowalut Bitfinex skarżyli się na problemy z wypłatami. Jednak USDT ostatecznie wrócił do 1 dolara.

Powiązanie USDC zostało utracone w marcu 2023 r., kiedy amerykański bank Doliny Krzemowej nagle zbankrutował z powodu wyczerpania depozytów. W banku tym trzymano rezerwy o wartości 3,3 miliarda dolarów zabezpieczające USDC. Rynek zareagował sprzedażą USDC, a cena stablecoina spadła do 0,91 dolara na kilku giełdach kryptowalut. Jednak zaledwie kilka dni później kurs USDC wzrósł do 1 dolara. Wkrótce Circle uzyskał dostęp do depozytu rezerwowego o wartości 3,3 miliarda dolarów przechowywanego w Silicon Valley Bank i przekazał go nowym partnerom bankowym.

Chociaż każda moneta stablecoin podlega krótkoterminowym wahaniom cen, według raportu S&P Global w latach 2021–2023 USDT zachowywał się bardziej stabilnie w porównaniu z USDC.

Podsumowanie

Główną zaletą USDC jest wysoka przejrzystość działań emitenta i ścisłe przestrzeganie wymogów regulacyjnych kraju pochodzenia. Informacje o zabezpieczeniach USDC są regularnie publikowane i kontrolowane. Firmy stojące za USDC mają stosunkowo dobrą reputację w branży kryptowalut. Jednak pod względem popularności, płynności i dostępności USDT jest niezrównanym liderem wśród wszystkich stablecoinów, wyprzedzając USDC. Wybór pomiędzy USDT a USDC zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i celów inwestora.

Источник: bits.media

Exit mobile version