Platforma crowdsourcingowa Immunefi, która specjalizuje się w analizie luk w zabezpieczeniach blockchainów, stwierdziła, że większość zhakowanych projektów kryptograficznych pozostaje nie można odzyskać danych po exploitze, zarówno pod względem cen monet, jak i zaufania użytkowników.
Eksperci Immunefi podali, że długoterminowe obserwacje zhakowanych protokołów i ich zasobów cyfrowych wykazały, że projekty w dłuższej perspektywie nadal tracą atrakcyjność inwestycyjną. Negatywne konsekwencje exploita mają długotrwały negatywny wpływ zarówno z finansowego punktu widzenia, jak i na podłoże emocjonalne inwestorów.
Według badania ponad 50% zhakowanych tokenów dodatkowo straciło ponad 50% swojej pierwotnej wartości w ciągu sześciu miesięcy po zhakowaniu protokołu.
Badacze zauważają, że komentując exploity, współinwestorzy kryptowalut rutynowo odwołują się do „wartości netto skradzionych aktywów”, która jest tradycyjnie najczęściej używanym wskaźnikiem. Jednak zdaniem ekspertów Immunefi liczba ta znacznie zaniża rzeczywiste szkody wynikające z czynników składających się na ogólne szkody spowodowane włamaniem. Szkody te są trudne do oszacowania, chociaż powodują znacznie większe szkody finansowe niż samo włamanie. Na przykład komentatorzy nie biorą pod uwagę wpływu reakcji rynku, związanych z tym zagrożeń dla organizacji i utraty projektu w przypadku odejścia utalentowanych programistów.
„Po milionach straconych w wyniku naruszenia natychmiast nadchodzą jeszcze większe straty spowodowane miesiącami zmarnowanego czasu na odbudowywanie emocjonalnie zniszczonego zespołu” – czytamy w raporcie Immunefi.
Hakowanie ekosystemów kryptowalut pozostaje jedną z głównych przeszkód w społecznej akceptacji zasobów cyfrowych, a wielkość skradzionych środków w 2024 r. może przekroczyć rok poprzedni, twierdzą eksperci Immunefi. Podsumowując wyniki 176 włamań, które miały miejsce w latach 2021–2023, Immunefi zauważa, że produkty cyfrowe na blockchainach wiodą pod względem liczby incydentów: Ethereum (35%), BNB Chain (23%), Arbitum (8%), Solana (4% ), Fantom (4%).
W styczniu Państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych postanowiły zbadać działalność grup hakerskich potencjalnie powiązanych z rządem Korei Północnej. Według ONZ w ciągu ostatnich pięciu lat grupy takie ukradły kryptowaluty o wartości ponad 3 miliardów dolarów.
Источник: bits.media