Mówią, że bukmacher zawsze wygrywa. Co by było, gdyby blockchain mógł wyeliminować tego niepotrzebnego pośrednika w sprawach dotyczących zakładów i sporów? Wydaje się, że jest to możliwe dzięki zdecentralizowanym rynkom prognostycznym.
Co to jest zdecentralizowany rynek prognostyczny
Zdecentralizowany rynek prognoz (w skrócie DPM) to platforma cyfrowa, na której użytkownicy mogą obstawiać zakłady na wynik przyszłych wydarzeń bez udziału osób trzecich. Jeśli uczestnicy prawidłowo przewidzą wyniki, otrzymają nagrodę finansową. W DPM użytkownicy mogą tworzyć własne „rynki” do przewidywania różnych wydarzeń, w biznesie, sporcie, pogodzie i polityce – najczęściej z wynikami binarnymi (na przykład „Tak” lub „Nie”).
DPM opierają się na technologii blockchain, zapewniając przejrzystość prognoz rynkom. Samowykonujące się kontrakty (smart kontrakty), których warunki są zapisane w kodzie, automatyzują proces tworzenia i rozliczania rynków prognostycznych, z reguły dość sprawiedliwie ustalając wynik sporu bez pomocy strony trzeciej.
Uczestnicy mogą wchodzić w interakcję z inteligentnymi kontraktami, aby obstawiać zakłady, przewidywać i otrzymywać wypłaty w miarę wystąpienia zdarzeń.
Jak działają zdecentralizowane rynki prognostyczne
Przyjrzyjmy się logice DPM na przykładzie Polymarket. Jest to zdecentralizowana platforma bukmacherska, która nie jest zabezpieczona – to znaczy nie przechowuje środków użytkowników. I nie otrzymuje zysków z zakładów. Wszystkie transakcje dokonywane są w kryptowalutach, wszystkie procesy są zautomatyzowane na blockchainie Ethereum.
Możliwe są następujące schematy: rynki binarne, rynki kategoryczne i rynki skalarne.
-
Rynki binarne– Jest to najprostszy rodzaj rynku, oferujący dwa możliwe wyniki o wartości 1 USD lub 0 USD. Rynki te mają strukturę pytań typu „tak” lub „nie”, w przypadku których użytkownicy mogą kupować akcje odpowiadające ich przewidywaniom. Ceny akcji opierają się na kursach odzwierciedlających procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia. Jeżeli prawdopodobieństwo szacuje się na 50%, wówczas cena akcji wyniesie 50 centów. Jeżeli przewidywany wynik się sprawdzi, cena akcji wyniesie 1 dolara. W przeciwnym razie traci swoją wartość. Na przykład pytanie może brzmieć: „Czy 1 stycznia 2025 r. Bitcoin będzie wart więcej niż 100 000 dolarów?”
-
Rynki kategoryczne zawierać więcej niż dwie opcje, co pozwala postawić na konkretny wynik. Rynki te mają strukturę pytań wielokrotnego wyboru, w przypadku których uczestnicy mogą kupować akcje reprezentujące określony wynik. Ostateczna wypłata zależy od tego, co ostatecznie się wydarzy. Na przykład pytanie może brzmieć: „Który aktor będzie najlepiej opłacany w 2024 r.?” Lista opcji będzie zatem składać się z długiej listy aktorów ubiegających się o udział w programie.
-
Rynki skalarne wyznaczana jest przez wartość z danego przedziału, od której zależy wynik końcowy. Rynki te mają strukturę pytań z odpowiedziami liczbowymi, a uczestnicy mogą kupować akcje, podając określoną wartość. Wypłata będzie proporcjonalna do różnicy pomiędzy wartością końcową a wybraną. Na przykład pytanie mogłoby brzmieć: „Ile postów w sieci społecznościowej Y napisze taka a taka osobowość medialna?”
DPM oferują szeroką gamę narzędzi do tworzenia rynków prognostycznych, a platformy dla takich rynków przyciągają dużo pieniędzy. Na koniec lipca 2024 r. całkowity wolumen obrotu Polymarket przekroczył 1 miliard dolarów.
Należy jednak zauważyć, że DPM jest wciąż stosunkowo nową i eksperymentalną technologią, która wiąże się z własnymi wyzwaniami i ryzykiem. Na przykład otoczenie regulacyjne DPM w wielu krajach jest nadal niepewne. Istnieje ryzyko, że rządy mogą zaatakować te platformy. Ponadto, ponieważ DPM są zdecentralizowane, istnieje ryzyko, że mogą zostać wykorzystane do nielegalnych działań, takich jak wykorzystywanie informacji poufnych lub manipulacje na rynku.
Problem z przepisami
Rozważmy bardziej szczegółowo prawną stronę problemu. Przepisy wielu krajów w dużym stopniu regulują zakłady i gry hazardowe, a ze względów formalnych zdecentralizowane rynki prognostyczne mogą podlegać specjalnym regulacjom, na przykład w zakresie podatków lub licencji. Może się też zdarzyć, że DPM podlegają całkowitemu zakazowi związanemu z hazardem.
DPM podejmuje kroki, aby uniknąć naruszenia przepisów dotyczących hazardu. Na przykład niektóre platformy umożliwiają tworzenie prognoz dotyczących tylko wąsko ograniczonego zakresu zdarzeń. I oczywiście wiele rynków prognostycznych korzysta z wirtualnych tokenów lub „wirtualnych pieniędzy” w jurysdykcjach, w których hazard online jest zabroniony. Mogłoby to hipotetycznie pomóc odróżnić DPM od tradycyjnych platform do gier i zwiększyć prawdopodobieństwo pozostania w branży prawnej.
Ale to wszystko jest nadal bardzo warunkowe. Zanim gdziekolwiek pojawią się kompleksowe regulacje dotyczące DPM, pozostaje jeszcze długa droga.
Pojawiają się jednak same zdecentralizowane rynki prognostyczne. Ponieważ DPM są zdecentralizowane, z technicznego punktu widzenia mogą sobie pozwolić na to, aby nie podlegać tym samym zasadom, co tradycyjne platformy do gier. W zasadzie trudniej je zablokować lub zbanować. Może to utrudnić rządom egzekwowanie przepisów dotyczących hazardu i stworzyć szarą strefę prawną.
W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, hazard jest ściśle regulowany, a w niektórych przypadkach nielegalny. DPM, które przewidują wydarzenia o niepewnym wyniku, takie jak mecze sportowe lub wyniki wyborów, można co do zasady uznać za angażujące się w nielegalny hazard. Ponadto nawet w krajach, w których hazard online jest legalny, DPM mogą podlegać przepisom regulującym tradycyjne platformy gier, takim jak wymogi licencyjne i raportowania.
Dokładnie taki jest obraz w Rosji. Aby prowadzić działalność bukmacherską, potrzebujesz licencji i musi zostać spełnionych wiele innych warunków, z których wielu zdecentralizowane rynki prognostyczne nie będą w stanie spełnić ze względów czysto technicznych. Przynajmniej, bo po spełnieniu wymagań, od razu staną się scentralizowani i przestaną różnić się od zwykłych bukmacherów. Dlatego DPM w Rosji nie można jeszcze nazwać legalnymi.
Zdecentralizowane rynki prognostyczne jako źródło danych
Czy to oznacza, że przestrzegający prawa ludzie w krajach, w których prawo nie faworyzuje DPM, powinni ignorować istnienie takiego zjawiska? Nie koniecznie.
Faktem jest, że jedną z kluczowych zalet DPM jest możliwość uzyskania wiarygodnych danych na temat tego, jak ludzie oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia. Co więcej, dane te można zbierać z bardzo szerokiej próby w sposób zdecentralizowany i pozbawiony zaufania.
Ponieważ rynki nie są kontrolowane przez jeden podmiot, użytkownicy mogą mieć pewność, że wyniki są uczciwe i nie podlegają manipulacji. Dodatkowo, ponieważ rynki opierają się na technologii blockchain, podlegają audytowi, co pomaga zapewnić ich przejrzyste działanie.
Ciekawym przykładem mogą być tutaj przewidywania: kto wygra wybory prezydenckie w USA w 2024 roku.
Co DPM mówi o wyborach w USA
W przypadku Polymarket kontrakt związany z wyborami w USA zebrał ponad 600 milionów dolarów. Obecnie główni kandydaci, Donald Trump i Kamala Harris, są aktywni par – 48% dla pierwszego i 49% dla drugiego.
Jak wynika z dynamiki prognoz, parytet nie zawsze występował. Choć Joe Biden nadal brał udział w wyścigu, Trump przejął jego przewidywaną przewagę, którą powiększyły debaty i pogłoski o opuszczeniu wyścigu przez urzędującego prezydenta. Kiedy pogłoski się potwierdziły i okazało się, że Harris będzie kandydatką Demokratów, szacunki jej szans gwałtownie wzrosły. Do tego stopnia, że liczba osób obstawiających Harrisa zrównała się z liczbą wierzących w zwycięstwo Trumpa, a następnie całkowicie ją przekroczyła o prawie 10% w tej chwili. Teraz prognozy znów są bliższe.
Generalnie dynamika prognoz na rynku zdecentralizowanym jest bardzo zbliżona do danych publikowanych przez analityków. Większość amerykańskich sondaży szacuje obecnie równowagę sił kandydatów zbliżoną do liczb, które możemy zobaczyć na Polymarket. Oznacza to, że w zasadzie dane znajdujące się w DPM można uznać za dość reprezentatywne.
Dane wyjściowe
Zdecentralizowane rynki prognostyczne stanowią całkiem interesujące innowacyjne zastosowanie technologii blockchain. Ich popularność jest logiczna, ponieważ blockchain może zapewnić wysoki stopień przejrzystości proceduralnej w obszarze sporów i zakładów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Jednocześnie status prawny takich platform może budzić wątpliwości – wiele jurysdykcji klasyfikuje ten typ działalność jak hazard i aktywnie z nią walczą.
Niniejszy materiał i zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani żadnej innej rekomendacji inwestycyjnej. Opinia redakcyjna może nie pokrywać się z opiniami portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media