Site icon GEO Polityka

Zagrożenie dla ludzi: naukowcy są zaniepokojeni pojawieniem się „rekinów kokainowych”

Twitter LinkedIn

Antropogeniczne zanieczyszczenie oceanów objawia się na różne sposoby. Jedną z najbardziej niezwykłych konsekwencji było pojawienie się „rekinów kokainowych”, co od pewnego czasu poważnie niepokoi ekologów.

Taką informację podaje Daily Mail, cytując URA- Inform.

Zauważa się, że problem jest poważny u wybrzeży obu Ameryk, gdzie przebiegają duże morskie szlaki przemytu narkotyków. Czasami na plażach znajdują się opakowania z kokainą, dlatego istnieje ryzyko, że niektóre opakowania zostaną uszkodzone i swoją zawartością zanieczyszczą wodę.

Grupa brazylijskich biologów po raz pierwszy odkryła wysokie stężenie kokainy i jej składników (w tym benzoiloekgoniny) w ciałach dzikich brazylijskich rekinów długonosych Rhizoprionodon lalandii.

Badano 13 rekinów złowionych w pobliżu Rio de Janeiro . Naukowcy przeprowadzili dokładną analizę chemiczną tkanek, która potwierdziła obecność kokainy i jej składników w wątrobie i mięśniach wszystkich rekinów z wyjątkiem jednego. Maksymalny poziom kokainy wyniósł 10,75 mikrograma na kilogram masy rekina.

Jak zauważają naukowcy, narkotyki mają niszczycielski wpływ na zdrowie rekinów, z których wiele gatunków jest zagrożonych. Obecność kokainy u rekinów sugeruje, że może to mieć wpływ również na inne organizmy morskie.

„Zainfekowani” ryby zawierające kokainę mogą stanowić zagrożenie dla osób, które je jedzą.

Interesujące będzie również to, że naukowcom udało się odczytać tabliczki z Babilonu: jakie przewidywania zostały w nich zakodowane.

Źródło informacji

Exit mobile version