Niewiele osób wie, że za pomocą chrzanu można walczyć z wirusami i wzmacniać wzmacniają układ odpornościowy i obniżają poziom cholesterolu.
Każda ukraińska gospodyni domowa z pewnością ma w swojej kuchni zapasy tego gorącego korzenia. Trudno sobie wyobrazić pyszny lunch bez tartego chrzanu z burakami, ponieważ doskonale komponuje się z daniami mięsnymi i rybnymi. Do konserwacji wykorzystuje się także jego korzenie. Chrzan ma również właściwości lecznicze i leczy wiele chorób. Opowiadamy Państwu, odwołując się do materiału z zaxid.net, jakie korzyści ma chrzan dla zdrowia naszego organizmu.
Jakie dobroczynne właściwości chrzanu ma dla zdrowia
- < li>Antybiotyk.Korzeń tej rośliny ma właściwości bakteriobójcze. Pocierając go i oddychając, możesz złagodzić objawy chorób wirusowych. Chrzan zawiera fitoncydy, które leczą choroby dróg oddechowych i dróg moczowych.
- Potężne źródło korzystnych mikroelementów. Korzeń chrzanu zawiera witaminy B, C i PP. Pod względem zawartości witaminy C chrzan przewyższa nawet owoce cytrusowe i porzeczki. Roślina zawiera także wapń, potas, magnez, żelazo, fluor i jod w swoich korzeniach i liściach, które wzmacniają tkankę kostną, zęby, włosy i paznokcie.
- Zwiększa apetyt.Ostry smak chrzanu poprawia apetyt, stymulując wydzielanie soku żołądkowego, co pomaga lepiej trawić pokarm.
- Obniża poziom „złego” cholesterolu. W celu normalizacji cholesterolu, lekarze zalecają spożywanie do dziesięciu gramów startego chrzanu dziennie. Przed spożyciem korzenia należy jednak skonsultować się z lekarzem.
- Naturalny afrodyzjak.Korzeń chrzanu może zwiększyć libido i wzmocnić potencję u mężczyzn. W medycynie ludowej nadal stosuje się go w leczeniu dróg moczowych.
- Pomaga schudnąć. Chrzan zawiera dużo błonnika, przez co organizm traci dużo energii podczas spożycia wchłania się, spalając w ten sposób nadmiar kalorii.
- Ma działanie moczopędne. Korzeń chrzanu usuwa z organizmu nadmiar płynów i kwasu moczowego. Możesz przygotować leczniczą wodę pitną, która pomoże złagodzić obrzęki i bóle reumatyczne. Aby to zrobić, napełnij korzeń chrzanu wodą i pozwól mu parzyć przez 4 godziny. Taka woda długo pozostanie świeża i będzie miała właściwości lecznicze.
Kto nie powinien jeść korzenia chrzanu
Lekarze nie zalecają spożywania korzenia chrzanu osobom cierpiącym na choroby żołądka, wątroby i dwunastnicy.
Osoby mające problemy z nerkami i cierpiące na astmę oskrzelową również powinny zachować ostrożność. Chrzanu nie powinny spożywać kobiety w ciąży i dzieci do 12 roku życia. Roślina zawiera również silny alergen, dlatego warto sprawdzić, czy nie jesteś na nią uczulony.