Site icon GEO Polityka

Analiza łańcuchowa: Nielegalna działalność na rynku kryptowalut spadła o 20%

Firma analityczna Chainalytic stwierdziła, że ​​nielegalna aktywność związana z kryptowalutami spadła od stycznia o prawie 20%. do legalnych firm zajmujących się kryptowalutami wykazują poziomy porównywalne ze wzrostem w 2021 r.

Analitycy Chainalytic odnotowują kilka wydarzeń w pierwszej połowie roku, które miały pozytywny wpływ na rynek kryptowalut. Pod wieloma względami aktywa cyfrowe zyskały większą akceptację społeczną od czasu uruchomienia w Stanach Zjednoczonych funduszy będących przedmiotem obrotu giełdowego dla Bitcoinów i Ethereum.

W pierwszym półroczu napływ środków do usług prawniczych był najwyższy od czasu wzrostu trendu byczego w 2021 roku. Ten zachęcający znak wskazuje na ciągłe przyjęcie kryptowalut na całym świecie: komentują eksperci Chainalytic. 

Łączna nielegalna działalność na rynku kryptowalut spadła o 19,6% od początku roku, z 20,9 miliarda dolarów do 16,7 miliarda dolarów w ujęciu pieniężnym. To według Chainalytics wskazuje, że legalna działalność firm uczestników rynku rośnie szybciej niż działalność nielegalna.

Pomimo spadku ogólnego wolumenu nielegalnych transakcji w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, Chainalytic identyfikuje dwa z najbardziej znanych i rosnących rodzajów działalności przestępczej: kradzież zasobów kryptograficznych użytkowników i wykorzystanie oprogramowania ransomware. Całkowity wolumen skradzionych zasobów cyfrowych rok do roku (r/r) od stycznia do sierpnia niemal się podwoił – z 857 mln dolarów do 1,58 mld dolarów. Z kolei półroczne przychody z oprogramowania ransomware przekroczyły już poziom 449 mln dolarów z czerwca 2023 r. 460 milionów dolarów, co z całą pewnością stawia rok 2024 na drodze do najgorszego w historii – sugeruje Chaina Analysis.

Eksperci firmy analitycznej zauważyli, że w badanym okresie przestępcy kryptowalutowi wykazali zwiększone zainteresowanie bitcoinami. 

„Wygląda na to, że złodzieje kryptowalut wracają do podstaw i ponownie atakują klientów scentralizowanych giełd – po czterech latach skupiania się na swoich zdecentralizowanych odpowiednikach, które zazwyczaj nie handlują Bitcoinami” – stwierdzono w raporcie Chainalytic.  

Jeśli w zeszłym roku tylko 30% wolumenu transakcji przestępczych było związanych z Bitcoinem, to w tym roku wolumen transakcji w BTC związanych z kradzieżą aktywów cyfrowych stanowi ponad 40% z tych przepływów: eksperci podają analizę Chainalytic.

W maju scentralizowana japońska giełda kryptowalut DMM Bitcoin straciła w wyniku ataku hakerskiego 4502,9 BTC o wartości 305 mln dolarów.

Источник: bits.media

Exit mobile version