Zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Jarosław Żeleznyak, który jest współautorem nowelizacji ustawy „O wirtualnych aktywach”, wyjaśnił przyczynę opóźnienia w przyjęciu regulacji rynku kryptowalut na Ukrainie.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku : główne wiadomości finansowe
Według niego grupa robocza stara się znaleźć kompromis pomiędzy przestrzeganiem przepisów AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy), opodatkowaniem i wygodnymi zasadami prowadzenia biznesu.
„Niedopuszczalne jest, aby ze względu na naszą jurysdykcję wszystkie kartele narkotykowe na świecie dokonują prania pieniędzy i natychmiast zostaliśmy umieszczeni na czarnej liście FATF… I dlatego nasze ministerstwa zwróciły się teraz do MFW o pomoc techniczną w związku z tym rozporządzeniem. I myślę, że wkrótce pojawi się wizja zasad prawa” – zauważył Żeleznyak.
Stwierdził, że trzeba też unikać „błędnego kodowania” i innych dziur podatkowych skutkujących stratą dziesiątek miliardów.
„I tutaj też brzmi to łatwiej niż do rozwiązania w praktyce. Czy podatek VAT od żetonów jest warunkowo konieczny, czy nie” – wyjaśnił poseł ludowy.
Według niego najważniejsze jest, aby nie przesadzić z przepisami, aby nikt w naszym kraju nie mógł otworzyć w ogóle cokolwiek na temat kryptowalut. A ci, którzy spróbują, natychmiast staną się uzasadnionym celem funkcjonariuszy organów ścigania.
„Nie chodzi o to, że stan ten znacznie różni się od obecnego, ale nie chciałbym cementować tych śmieci własnymi rękami” dodał.
B Oprócz deputowanych Rady Najwyższej w dyskusji nad nowym dokumentem biorą udział Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy, NBU, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Cyfryzacji Rozwój przy pomocy technicznej MFW.
Mimo złożoności problemu poseł ludowy spodziewa się znacznego postępu w tym kierunku do końca 2024 r.
„Najważniejsze, że wśród wśród interesariuszy organów rządowych nie ma takich, którzy są przeciwni lub przeszkadzają. Trwa normalna konstruktywna dyskusja profesjonalna” – podsumował.