Site icon GEO Polityka

Ponad 65% zakupów mieszkań na rynku pierwotnym odbywa się na raty

Ponad 65% całej sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym odbywa się w ramach programów ratalnych, około 30% kupowanych jest za pełną cenę, a od 5% za pomocą kredytu hipotecznego – państwowego programu „Oselya” oraz ogólne programy hipoteczne banków i deweloperów. Tak stwierdziła Marianna Bigunets, dyrektor sprzedaży Firmy Budowlanej GAZDA.

< i>Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Według eksperta na początku inwazji na pełną skalę wskaźnik zakupów mieszkań przy wykorzystaniu różnych mechanizmów finansowych kształtował się następująco:

Uważa, że ​​wzrost udziału zakupów mieszkań na raty jest bezpośrednio powiązany z kilkoma czynnikami.

„Na tle „niepewności” ekonomicznej i procesów inflacyjnych, które wpływają także na pierwotny rynek mieszkaniowy, ponieważ według wyników roku 2024 w porównaniu z 2023 r. koszty mieszkania mogą wzrosnąć o 30%, obywatel ma możliwość, po pierwsze, na zakup mieszkania z minimalnym wkładem własnym (od 10% do 30% ceny mieszkania lub np. kamienicy) i stałą ceną, co uchroni jego oszczędności przed utratą wartości. A po drugie, jego miesięczne wydatki na obsługę ratalną, w zależności od kosztu mieszkania i wysokości zadatku, nie przekroczą 36-55 tysięcy hrywien” – zauważył Bigunets.

Powiedziała, że ​​według stanu na sierpień najczęstsze programy ratalne są na okres 3 lat z wpłatą wstępną od 10% do 30% przy stałej cenie.

Najczęściej kupowane są mieszkania 1,2-pokojowe za pomocą programów ratalnych o powierzchni od 40 m² do 60 m2 oraz inteligentnych mieszkań o powierzchni do 30 m².

Jednocześnie trend w kierunku inwestowania na wczesnych etapach budownictwo stopniowo powraca, gdy cena dla kupującego jest średnio o 35% niższa niż na etapie oddawania domów do użytkowania.

Przykład

Marianna Begunets podała przykład nieoprocentowanego programu ratalnego z wkładem własnym w wysokości 30% kosztów domu i okresem do 3 lat. Tym samym za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 60 m², którego średni koszt wynosi od 2 mln UAH do 3 mln UAH, kupujący wpłaca zadatek w wysokości od 700 tys. UAH do 1 mln UAH, a miesięcznie opłaty mogą wahać się od 36 tys. UAH do 55 tys. UAH.

Gdzie są najdroższe mieszkania

Według niej obecnie „najdroższymi” miastami pod względem cen na rynku pierwotnym są Kijów, Lwów, Użgorod i Odessa. W tych miastach średni koszt m2, w zależności od etapu budowy, klasy obiektu, powierzchni mieszkania, waha się od 42 tys. UAH do 47 tys. UAH.

Ona jest przekonani, że to właśnie poziom cen wymaga od dewelopera poszukiwania i wdrażania mechanizmów, które z jednej strony dałyby obywatelom szansę stać się właścicielami nowych mieszkań, a z drugiej nie wstrzymywały budowy.

Jak unikać zagrożeń

Begunets skupił się także na tym, jak uniknąć ryzyka nieterminowej spłaty rat, a jednocześnie stać się niedrogim właścicielem domu.

Przede wszystkim należy upewnić się o najważniejszej rzeczy: jak aktywna jest budowa konkretnego zespołu mieszkaniowego, wspólnoty domków letniskowych, czy deweloper zadeklarował terminy budowy, nie występują potencjalnie „uciążliwe” okoliczności, które mogą uniemożliwić mu kontynuowanie budowy (orzeczenia sądowe, „arytmia” budowy) itp. ).

Drugi, nie mniej ważny aspekt: ​​czy deweloper (jego indywidualny projekt) posiada akredytację do udziału w państwowym programie kredytów hipotecznych „Eselya” lub programach kredytów hipotecznych dostępnych wspólnie z bankami komercyjnymi (akredytacja banku jest dodatkową gwarancją dla nabywcy bezpieczeństwa zakupu mieszkania lub kamienicy).

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, kupujący musi dokładnie rozważyć istniejące ryzyko militarne, ekonomiczne i indywidualne (trwa wojna i obywatel może zostać zwerbowany do szeregowych Sił Zbrojnych Ukrainy).

Wskazuje się wybór mieszkania odpowiadającego możliwościom finansowym pozwalającym na rozłożenie płatności na raty bez uszczerbku dla budżetu rodzinnego (miesięczna opłata nie powinna przekraczać 50% całkowitego budżetu rodziny miesięczny dochód).

Przy wyborze programu ratalnego bardzo przydatne będzie skupienie się na ogólnych trendach i warunkach programów ratalnych oraz dokładne przestudiowanie umowy zaproponowanej przez dewelopera, aby uniknąć niechcianych nadpłat (po pierwsze przede wszystkim mówimy o możliwości ustalenia ceny).

Ubezpieczenie mieszkania od następstw „przyjazdu”

minfin.com.ua

Exit mobile version