Działania bojowe w obwodzie donieckim, ? starcia wojskowe ostrzał wroga, zniszczenie Muzeum Łesi Ukrainki w Jałcie. Jak zostanie zapamiętany 903. dzień wojny na pełną skalę?
Skutki ostrzału w obwodzie zaporoskim
W środę wieczorem Siły Obronne i SBU przeprowadziły największy atak na rosyjskie lotniska wojskowe.
Atak przeprowadziły drony dalekiego zasięgu SBU i Sił Powietrznych, Dowództwa Operacji Specjalnych, Centrum Systemów Bezzałogowych Sił Zbrojnych Ukrainy, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Narodowej i innych rodzajów sił zbrojnych – podają źródła. Zaatakowano lotniska w Woroneżu, Kursku, Sawasleyce i Borysoglebsku. Źródła potwierdzają, że była to specjalnie zaplanowana operacja, aby wróg nie mógł wykorzystać tych lotnisk do ataków KAB na linię frontu i ukraińskie miasta.
Rosyjscy korespondenci wojskowi na portalach społecznościowych narzekali na skuteczność uderzenia oraz na to, że obrona powietrzna nie była w stanie chronić tych obiektów. Lokalna opinia publiczna napisała o dziesięciu eksplozjach w samym Savaslake, skąd regularnie startują MiG-y.
„SBU w dalszym ciągu metodycznie osłabia komponent lotniczy rosyjskiej machiny wojskowej. To właśnie samoloty nadal dają wrogowi przewagę w powietrzu.” , ale nadal będziemy podcinać skrzydła tym „ptakom” – podało poinformowane źródło w SBU.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski odbył spotkanie w sprawie sytuacji w obwodzie kurskim. W szczególności poruszono kwestie bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej oraz utworzenia, w razie potrzeby, biur komendantów wojskowych.
Prezydent ogłosił to w mediach społecznościowych. „Omówiliśmy kluczowe kwestie bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej, w razie potrzeby utworzenia biur komendantów wojskowych” – napisał Zełenski.
Podkreślił, że Ukraina chroni siebie i życie swoich obywateli w społecznościach przygranicznych oraz podejmuje aktywne działania na terytorium Rosji. „Nasze siły ściśle przestrzegają wymogów międzynarodowych konwencji i międzynarodowego prawa humanitarnego” – dodał głowa państwa.
Ukraina musi być przygotowana na przyjęcie rosyjskich uchodźców ze względu na możliwe pogorszenie się sytuacji sytuacji humanitarnej na pobliskich terenach obwodu kurskiego – poinformowała minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Irina Vereshchuk. – napisał Vereshchuk.
Możesz zostawić prośbę w następujący sposób:
1) zadzwoń lub napisz na numer: +38 (093) 367-83-68 za pośrednictwem Telegramu lub WhatsApp.
2) napisz na e-mail: [email'protected]
Irina Vereshchuk podkreśliła, że Ukraina przestrzega wszelkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego i zapewni ludności cywilnej Obwód kurski z niezbędną ochroną i wsparciem humanitarnym.
Wieczorem 14 sierpnia Rosja uderzyła w Odessę rakietą balistyczną, powiedział Oleg Kiper, szef odeskiego OVA. Według niego celem agresora była infrastruktura cywilna w pobliżu portu. Jedna osoba została ranna.
“Kierowca ciężarówki ze zbożem został ranny. Ofiara obecnie przebywa w szpitalu w stanie średnio ciężkim. Funkcjonariusze odnotowują konsekwencje kolejna zbrodnia Rosjan” – dodał Kiper.
< p class="MsoNormal">Urzędnik agencji rządowej o specjalnym statusie został poinformowany o podejrzeniu nielegalnego wzbogacenia 56,2 mln UAH i złożeniu fałszywych informacji.Tak wynika z raportów NABU i SAPO. Jak wynika z materiałów sprawy, chodzi o szefa Komitetu Antymonopolowego Ukrainy Pawła Kirilenkę, który wcześniej stał na czele regionalnej administracji wojskowej Donbasu.
Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2020–2023 podejrzany, pełniąc funkcję szefa obwodowej administracji państwowej, nabył 21 nieruchomości oraz luksusowy samochód, rejestrując nieruchomość w imieniu bliskich swojej żony. Mówimy o 7 mieszkaniach w Kijowie i Użgorodzie o łącznej powierzchni 688,5 metrów kwadratowych. m, budynek pod Kijowem o powierzchni ponad 220 mkw. m, boksy garażowe, miejsca postojowe, lokal niemieszkalny, samochód BMW X3.
Ponadto podejrzany nie wskazał nabywanego mienia w oświadczeniach osoby uprawnionej do wykonywania czynności państwowych funkcje na lata 2020, 2021, 2022 i 2023.
Detektywi i prokuratorzy rozpoczęli śledztwo po opublikowaniu przez Radio Liberty dziennikarskiego śledztwa.
Muzeum Łesi Ukrainki przestało istnieć po jego odbudowie przez Rosjan. Obecnie placówka jest całkowicie dostosowana do potrzeb okupantów, a wystawy poświęconej ukraińskiej poecie już nie ma – pisze agencja informacyjna Voice of Crimea.
Jak zauważa agencja, jeszcze w 2015 roku muzeum przemianowano na „Muzeum Historyczne w Jałcie”, ale Rosjanie opuścili wystawę „Łomykamen”, która przypominała poetkę.
Następnie okupanci zamknęli muzeum, podobno do odbudowy, a po otwarciu – nie ma wzmianki o Łesie Ukraince, muzeów nie było. Usunięto nawet tablice z czasów sowieckich przed budynkiem, które zawierały informację o muzeum.
Więcej szczegółów w aktualnościach. nasza strona internetowa. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!