78 miliardów dolarów – tyle szacuje się na łączny majątek dziesięciu najbogatszych przedsiębiorców kryptowalutowych w 2024 roku. Kim są ci ludzie i jak stali się tak bogaci?
O kim mówimy
W 2024 roku najbogatszymi miliarderami kryptowalut byli: Changpeng Zhao, Brian Armstrong, Giancarlo Devasini, Michael Saylor, Paolo Paolo Ardoino, Jean-Louis van der Velde, Chris Larsen, Fred Ehrsam , Matthew Roszak i Jed McCaleb.
Magazyn Forbes szacuje majątek miliarderów w ramach corocznej Listy Miliarderów Świata. Przyjrzyjmy się, co zarobił każdy z czołowych bohaterów.
Changpeng Zhao – majątek 33 miliardów dolarów
Changpeng Zhao to kanadyjsko-chiński przedsiębiorca i współzałożyciel jednej z największych giełd kryptowalut na świecie – Binance. Przed utworzeniem giełdzie, pracował w dużych firmach z branży zaawansowanych technologii (Bloomberg Tradebook, Fusion Systems i Blockchain.com). Binance pojawił się w 2017 roku.
Changpeng Zhao nie zajmuje obecnie stanowiska kierowniczego w firmie, ale zachowuje imponujące 90% udziałów w Binance.
Niedawno sąd w Stanach Zjednoczonych skazał biznesmena na cztery miesiące więzienia za niepoprawne zbudowanie systemu weryfikacji klientów i przeciwdziałania praniu pieniędzy (KYC/AML) w Binance za jego przywództwa. Zhao obecnie odsiaduje wyrok.
Brian Armstrong – majątek wart 11,2 miliarda dolarów
Brian Armstrong to amerykański przedsiębiorca i inwestor, założyciel giełdy kryptowalut Coinbase Przed utworzeniem giełdy Armstrong pracował jako inżynier oprogramowania w kilku firmach technologicznych, m.in. IBM i Airbnb.
W 2021 roku Coinbase stała się pierwszą giełdą kryptowalut, która weszła na giełdę. Notowanie akcji spółki na giełdzie NASDAQ zapoczątkowało nowy etap legalizacji całej branży kryptowalut.
Jednak od połowy ubiegłego roku giełda pozywa amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Agencja zarzuca spółce nielegalną działalność maklerską i obrót kryptowalutami, które zdaniem regulatora są papierami wartościowymi. Bloomberg oszacował szanse giełdy na wygraną z SEC na 70%.
Giancarlo Devasini – fortuna w wysokości 9,2 miliarda dolarów
Giancarlo Devasini to włoski lekarz, który stał się odnoszącym sukcesy kryptoprzedsiębiorcą. Jest współzałożycielem i dyrektorem finansowym Tether, spółki emitującej USDT, najpopularniejszej monety stablecoin na świecie.
Pomimo wykształcenia w zakresie chirurgii plastycznej Devazini zdecydował się na karierę finansisty. W 2014 roku on i jego partnerzy założyli Tether.
Devazini jest właścicielem około 47% Tethera, co według szacunków „Forbesa” czyni go największym akcjonariuszem firmy. Ponadto Devazini uzyskuje znaczny dochód z odsetek generowanych przez Tether od zabezpieczeń swoich klientów.
Michael Saylor – majątek 4,4 miliarda dolarów
Michael Saylor jest współzałożycielem amerykańskiej firmy programistycznej MicroStrategy.
W 2020 roku przedsiębiorca podjął decyzję o zainwestowaniu środków firmy w Bitcoin. Cztery lata później strategia przekroczyła zwrot z inwestycji jednej z najsłynniejszych firm inwestycyjnych na świecie, Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Na dzień 10 sierpnia tego roku MicroStrategy posiadała 226 500 BTC o wartości 13,771 miliardów dolarów, które zakupiła po średniej cenie około 37 000 dolarów.
Paolo Ardoino – majątek o wartości 3,9 miliarda dolarów
Paolo Ardoino jest dyrektorem generalnym Tethera. Jest główną twarzą spółki, posiada około 20% akcji.
Ardoino rozpoczął swoją drogę do sukcesu w 2014 roku, kiedy dołączył do Bitfinex, spółki zależnej Tether, i objął stanowisko starszego programisty.
Jean-Louis van der Velde – majątek netto 3,9 miliarda dolarów
Jean-Louis van der Velde to przedsiębiorca zajmujący się kryptowalutami i jeden z założycieli Tether.
W Tether van der Velde był jednym z kluczowych uczestników rozwoju i uruchomienia platformy. Funkcję dyrektora generalnego spółki pełnił do 2019 roku.
Obecnie nadal pozostaje wpływową postacią, posiadając około 20% akcji.
Chris Larsen – majątek netto 3,2 miliarda dolarów
Chris Larsen to amerykański przedsiębiorca nazywany jednym z pierwszych kryptowalutowych miliarderów. Jest współzałożycielem Ripple Labs, które stworzyło kryptowalutę XRP.
Chociaż Larsen ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego Ripple pod koniec 2016 roku, nadal pełni funkcję prezesa wykonawczego firmy.
Pod koniec ubiegłego roku SEC wycofała zarzuty postawione mu w ramach postępowania dotyczącego naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych poprzez sprzedaż XRP inwestorom instytucjonalnym, czyli osobom prawnym.
Fred Ehrsam – majątek 3,2 miliarda dolarów
Fred Ehrsam jest współzałożycielem Coinbase, a także Paradigm, firmy inwestującej w kryptowaluty.
Ersam rozpoczął karierę w Goldman Sachs. W 2012 roku wraz z Brianem Armstrongiem założył Coinbase. Ersam opuścił Coinbase w 2017 r., ale pozostaje w zarządzie i posiada około 4% udziałów.
Matthew Roszak – majątek netto 3,1 miliarda dolarów
Matthew Roszak to inwestor typu venture capital, wczesny inwestor w Bitcoin i inne kryptowaluty. Stał się jedną z pierwszych osób, które zainwestowały duże środki na Bitcoin – kiedy koszt pierwszej kryptowaluty wynosił zaledwie kilka centów.
Oprócz Bitcoina Roszak z powodzeniem zainwestował także w Ether, BNB i szereg innych kryptowalut, z których wiele później wykazało imponujący wzrost.
Jed McCaleb – majątek netto 2,9 miliarda dolarów
Jed McCaleb jest założycielem pierwszej dużej giełdy Bitcoin, MtGox, i współzałożycielem Ripple.
McCaleb uruchomił MtGox w 2010 r., a następnie sprzedał go rok później – zanim rynek został zhakowany. W 2012 roku był współzałożycielem Ripple. Ale rok później opuścił firmę z powodu nieporozumień z innymi założycielami.
Główny kapitał przedsiębiorcy pochodził ze sprzedaży 9 miliardów monet XRP otrzymanych jako współzałożyciel Ripple.
Wniosek
W czasach istnienia kryptowalut wielu osobom udało się na nich zarobić. Ale fortunę zbili ci, którzy już u zarania powstawania branży kryptowalut zdali sobie sprawę z potencjału jej rozwoju. Część z tych osób po prostu inwestowała w aktywa cyfrowe, zarabiając na wzroście ich wartości. A niektórzy stworzyli całą infrastrukturę: giełdy i nowe monety.
Источник: bits.media