Site icon GEO Polityka

Kilowaty atomowe. Ile elektrowni jądrowych na Ukrainie mocno śmierdzi elektrycznością?

Sektor energetyczny Ukrainy bardzo ucierpiał w wyniku inwazji Rosji na dużą skalę. Ponadto elektrownie jądrowe, pomimo utraty największej elektrowni jądrowej w Zaporożce, w dalszym ciągu „importują” system energetyczny.

Raporty RBC-Ukraina na temat działających elektrowni jądrowych i ilości wytwarzanej energii elektrycznej kłamstwo.

Zmіst

Historia energetyki jądrowej Ukraina: ból głowy

Historia energetyki jądrowej na Ukrainie rozpoczęła się w 1977 roku. Kiedy uruchomiono pierwszy blok energetyczny Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (APP).

Według planów Radiana na terytorium Ukrainy planowano mieć dziewięć stacji. W latach 1977–1989 planowano uruchomić 16 bloków energetycznych o łącznej mocy w elektrowniach jądrowych w Czarnobylu, Zaporożu, Chmielnickim, Równem i Piwdennoukrainsku.

Szwedzkie gospodarstwa domowe doświadczają rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. W chwili katastrofy spowodowanej przez człowieka w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku na ukraińskich stacjach pracowało już 10 bloków energetycznych. Wszystkie nazywane są „tysięcznikami” – każdy o mocy 1000 MW.

W latach 1986–1990 oddano do użytku sześć kolejnych bloków o mocy 1000 MW każdy: trzy w Zaporożce i po jednym w elektrowniach jądrowych Piwdennoukrainsk, Równe i Chmielnicki. W 1990 roku Federację Rosyjską objęło moratorium na budowę nowych bloków.

Zdjęcie: czynne elektrownie jądrowe na Ukrainie (infografiki uatom.org)

Rada Najwyższa nałożyła moratorium w 1993 r. Jednocześnie wznowiono prace w szóstym bloku elektrowni jądrowej Zaporoże, czwartym w Równem i drugim w Chmielnickim. Na początku 1995 roku uruchomiono szósty blok Elektrowni Jądrowej Zaporoże, a elektrownia o mocy zainstalowanej 6000 MW stała się największą w Europie.

Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu stała się pierwszą ukraińską elektrownią jądrową elektrownia, zmodernizowana do zakończenia projektu zasobu. Porażką był kolejny wypadek – pożar w innej elektrowni, który miał miejsce 11 czerwca 1991 roku. 15 kwietnia 2000 r. pozostały działający reaktor został ponownie wyłączony, a stacja rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej.

Jest wiele innych projektów, które nie zostały zrealizowane.

Krymska AES. Działalność rozpoczęła się w 1975 roku i planowano rozbudowę dwóch jednostek napędowych ze zwiększonych do czterech. W 1987 roku wszystkie prace zostały ukończone, a dwa lata później Shcholkin (podobna część Pivostrova) zdecydował się na projekt Radyansky, który był gotowy w 80%.

Chigirinska AES. Historia projektu sięga lat 70. XX wieku, stacja zlokalizowana była na brzozie nad Dnieprem, 10 km od Czygirina (obwód czerkaski). W bezpośrednim sąsiedztwie powstającej elektrowni jądrowej zasiedlono punkt Orbita, a awaria w elektrowni jądrowej w Czarnobylu położyła kres codzienności.

Charków ATEC. Projekt elektrociepłowni jądrowej w pobliżu wsi Birki koło Charkowa, którego realizacja została ukończona bez rozpoczęcia. Planowano budowę dwóch reaktorów o mocy 1000 MW, które miałyby zaopatrywać warte milion dolarów miasto w energię elektryczną i ciepło.

Odeski ATEC. Stacja w Teplodarze, 45 km od Odessy, nie jest najważniejszą stacją na Ukrainie, ale w całym ZSRR. Planowano budowę sześciu bloków energetycznych o mocy 3000 MW każdy. Jednak już w 1983 r. geolodzy wstrzymali decyzje projektowe; do 1986 r. stację wybudowano bez potwierdzonego projektu i dopiero po katastrofie w Czarnobylu nadal była ona użytkowana.

Ile czynnych elektrowni jądrowych. znajdują się na Ukrainie

Pi W związku z zamknięciem działającej na Ukrainie elektrowni jądrowej w Czarnobylu utracono kilka zasobów elektrowni jądrowych. Oraz Elektrownie Jądrowe Zaporizka, Równienska, Chmielnicki i Piwdennoukrainskaja, które obsługują 15 elektrowni jądrowych o łącznej mocy 13 835 MW.

Bądź w satelickim mieście Energodar na brzozie zbiornika wodnego Kachowski. Etap przebudzenia trwał od 1981 do 1995 roku. W elektrowni jądrowej Zaporoże eksploatowanych jest sześć reaktorów o mocy zainstalowanej 6000 MW.

< /p>

Zdjęcie: rosyjscy okupanci w elektrowni jądrowej Zaporoże (Getty Images)

Przed inwazją na pełną skalę Rosja była największym dostawcą energii jądrowej na Ukrainie. Stacja Szczerichno wytwarzała 40–42 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie. Stanowiło to około 20% krajowej produkcji energii elektrycznej i około 50% energii jądrowej w ukraińskich stacjach.

Do 2022 roku Elektrownia Jądrowa Zaporizka znajdzie się pod okupacją rosyjską Yu. Energia ta nie jest dostępna dla ukraińskiego systemu energetycznego.

Spotkaj się z moim lokalnym towarzyszem Varashem. Na etapie projektu nosiła nazwę Zahidno-Ukraińska Elektrownia Jądrowa, później przemianowano ją na Równienską.

RAES to pierwsza elektrownia jądrowa na Ukrainie wyposażona w reaktory mocy chłodzone wodą WWER-440 typ. Dwa takie bloki energetyczne zostały oddane do eksploatacji w latach 1980 i 1981. Trzeci z reaktorem o mocy 1000 MW – w 1986 r., czwarty o tej samej intensywności – w połowie 2000 r.

Zdjęcie: Rivnenska AES (Getty Images)

Obecna produkcja energii elektrycznej przekracza 17 miliardów kW*rok.

Położona w pobliżu satelitarnego miasta Netiszin, w pobliżu centralnej części Zachodnia Ukraina na granicy trzech obwodów – chmielnickiego, rówieńskiego i tarnopolskiego.

Za projektem niewiele zostało. Pierwszy blok o mocy 1000 MW został uruchomiony w 1987 r., drugi w 2005 r. (po moratorium spór powrócił w 1993 r.). Schorichno wytwarza około 15 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie.

Zdjęcie: Chmielnicki AES (Getty Images)

Dzisiejszymi priorytetami w HAES jest ukończenie trzeciego i czwartego bloku. Pod koniec 2024 roku Minister Energii Niemiec Galuszczenko stwierdził, że według szacunków prace na bloku nr 3, w ramach którego obowiązuje regulacja trójstronnego projektu pomiędzy USA i Bułgarią, mogą zająć 2,5-3 rok, na bloku nr 4, czyli Gotowe w 85%, – do 5 rokiv.

Energoatom podpisał umowę na zakup dwóch reaktorów od Bułgarii. Mówimy o reaktorach produkcji rosyjskiej w słabo produkowanej elektrowni jądrowej Belene. W zeszłym miesiącu doniesiono, że bułgarscy deputowani poinstruowali rząd, aby sprzedał broń nuklearną. Głowa do góry – cena nie niższa niż 600 milionów euro.

Znajduje się w mieście Jużnoukrainsk (obwód mikołajowski). Pierwszy blok napędowy – „tysięczny” zamówiono w 1982 r., drugi i trzeci – w latach 1985 i 1989. Dzisiejsza energia elektryczna wygeneruje trzy bloki po 1000 MW każdy.

Zdjęcie: Elektrownia jądrowa Pivdennoukrainskaya (Getty Images)

Wytwarzanie energii jądrowej przekracza 17 miliardów kW*rok. A co z 10% ukraińskiej produkcji energii elektrycznej i około 25% w elektrowniach jądrowych?

Ile energii elektrycznej dostarczają ukraińskie elektrownie jądrowe

Przed inwazją na Federację Rosyjską na pełną skalę Ukraina zwiększyła produkcję energii elektrycznej do 158,4 mld kW*rok (dane za 2021 r.). Ponad połowa generacji pochodziła z elektrowni jądrowych – 54,4%. To baza energetyczna regionu. W takim przypadku elektrownie jądrowe nie mogą gwałtownie zwiększać ani zmniejszać dostaw energii elektrycznej, gdyż takie manewry nie są bezpieczne.

Według Energoatomu w ciągu ostatniego roku elektrownie jądrowe wygenerowały 52,4 miliarda kW*rok, co stanowi około 50% światowego sektora energetycznego Ukrainy. Ponadto stacje przekroczyły prognozowany bilans energetyczny o 12,8% i dodatkowo wygenerowały blisko 5 miliardów kWh energii elektrycznej. Ponadto część tego obowiązku wynikała ze zwiększenia w związku z szybkimi naprawami planowymi.

„W wyniku skrócenia operacji planowych przy 66 dB AES udało nam się dodatkowo wygenerować aż 1,4 miliarda kW rocznie energii elektrycznej” – powiedział Kerivnik z firmy Petro Kotin.

Co istotne, Energoatom może ubezpieczyć dziewięć bloków energetycznych w trzech czynnych elektrowniach jądrowych. Sześć bloków zajmują Rosjanie z Unii Zachodnioeuropejskiej. Przed okupacją produkcja energii elektrycznej na Ukrainie wynosiła 90 miliardów kW*rok.

Rzeczywista łączna moc elektrowni jądrowych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wynosi około 7,7 GW: Pivdennoukra Yinska – 3 GW, Równieńska – 2,835 GW i Chmielnicka – 1,845 GW. Dlatego też maksymalne natężenie smrodu występuje głównie w okresie zimowym.

W ciepłym okresie następują planowe naprawy i część reaktorów nie wytwarza energii. Są to wpisy obowiązkowe, niezbędne do niezawodnej i bezpiecznej pracy stacji. Z reguły naprawy są zakończone i trwały od 60 do 80 dni. Z wypowiedzi Energoatomu, którego losy przyspieszyły obecna sytuacja, energetyka zmuszona jest przeprowadzić remonty w niecałą godzinę i wcześniej podłączyć jednostki do systemu elektroenergetycznego.

Analitycy centrum DiXi Group (pracującego w branży energetycznej) wskazują, że w działaniach można wykorzystać informację o tym, że „kilowaty atomowe” z trudem pokrywają niedobory energii elektrycznej dla ludności. Ale nie wszystko jest takie proste.

Moc 7,7 GW oznacza maksymalną produkcję 5606 GW*rok na miesiąc i miesiąc, którą wszystkie jednostki elektrowni jądrowej wytwarzają łącznie przez 8760 lat na każdą rzekę. Elektrownie jądrowe nie mogą jednak pracować z pełną mocą poprzez remonty i planowe konserwacje.

Faktyczne dane Ministerstwa Energii wskazują, że w 2023 roku elektrownie jądrowe wyprodukowały 52 070 GW*rok, czyli średnio 4 339 GW *rok na miesiąc. Jednocześnie na koszty technologiczne w trakcie dostawy wydawane jest maksymalnie 14% i tak naprawdę ostateczne firmy wydobyły 3735 GW*rok miesięcznie.

Jeśli rozdamy tę kwotę pomiędzy wszystkie ukraińskie gospodarstwa domowe, teoretycznie światło mogłoby dotrzeć do około 66 milionów osób. I możliwe jest, że energia z AEC będzie płynąć poprzez nieprzerwane dostawy wszystkich codziennych towarzyszy. Taka inwestycja jest jednak nieopłacalna, gdyż nie zapewnia ubezpieczenia przemysłu i infrastruktury krytycznej.

A remont nie obejmuje specyfiki systemu energetycznego. AES produkuje energię elektryczną według równomiernego harmonogramu, ponieważ populacja maleje z dnia na dzień i noc. Biorąc pod uwagę te cechy, elektrownie jądrowe nie są w stanie skutecznie zaspokoić potrzeb codziennych pracowników. Elektrociepłownie przeżywają swój szczyt, presję znacznych niedoborów na skutek rosyjskich ataków.

W trakcie przygotowywania tekstu korzystano z następujących źródeł: dane ze źródeł otwartych, publikacje dla Energoatom, materiały strony profilowej uatom. org, analityka DiXi Group.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version