Iman Khelif, niesłusznie nazywany „transpłciowym i mężczyzną”, stał się mistrz olimpijski w lekkoatletyce.
Algierski bokser Iman Khelif, niesłusznie oskarżony o transpłciowość, zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich 2024 mocny> w Paryżu.< /p>
W finale 25-letnia Khelif pokonała Chinkę Liu Yanga jednogłośną decyzją (5:0) i zdobyła pierwszy w swojej karierze medal olimpijski.
Na konferencji prasowej po zdobyciu złota Khelif skomentował to o swoim sukcesie i podkreślił, że urodziła się i pozostaje kobietą, a wszelkie ataki na nią są absolutnie bezpodstawne.
< img src="https://geopolityka.org/wp-content/uploads/2024/08/e16246274a82b866fbdf8bdfbe3049ee.jpg" />
„Ten złoty medal jest najlepszą odpowiedzią na zarzuty pod adresem mnie. Jestem kobietą, jak każda kobieta. Urodziłam się jako kobieta i żyję jako kobieta, ale są wrogowie, którzy nie mogą pogodzić się z moim sukcesem” – Reuters cytuje algierskiego boksera.
Nie do pobicia! Iman KHELIF DÉCROCHE LA MÉDAILLE D'OR POUR L'ALGÉRIE !!!
Radość z sióstr jest tym, co jest plus piękna odpowiedź na tout ce que elle a subit. pic.twitter.com/yhYoS2JJR2
— Union Algérienne ☪︎ (@UnionAlgerienne) 9 sierpnia 2024 r.
Khelif stała się ofiarą internetowego znęcania się po tym, jak Włoszka Angela Carini wycofała się podczas walki z nią w 1/8 finału turnieju bokserskiego kobiet w kategorii wagowej do 66 kg. 46 sekund po rozpoczęciu walki Carini, która zdążyła ominąć potężny cios przeciwnika, odmówiła kontynuowania walki.
Podczas ogłoszenia zwycięzcy Carini nie chciała uścisnąć dłoni przeciwnika, po czym uklękła i wybuchnęła płaczem.
„Jestem przyzwyczajony do cierpienia, ale nigdy nie otrzymałem takich ciosów, nie mogę powiedzieć, że wszedłem na ring, aby walczyć, ale po pierwszej minucie nie chciałem już Poczułam silny ból nosa. Nie poddałam się, ale cios był zbyt bolesny, więc powiedziałam, że wystarczy, idę z podniesioną głową” – skomentowała wycofanie się z walki Włoszka.
Po tym Khelif spotkała się z masową hejtem w sieciach społecznościowych, żądając jej wykluczenia z Olimpiady ze względu na to, że jest rzekomo „transpłciową i mężczyzną”. Powodem była dyskwalifikacja z Mistrzostw Świata 2023, które odbywały się pod patronatem drużyny kierowanej przez skandalicznego Rosjanina Umara KremlewaMiędzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA).
Kreml stwierdził, że według wyniki testu Stwierdzono, że u Khelifa występują męskie chromosomy XY, lecz nie przedstawiono na to żadnych dowodów. Z kolei Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) dopuścił Algierkę do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, gdyż spełnia ona wszystkie niezbędne kryteria.
Sytuacja z Chelifem była aktywnie wykorzystywana przez rosyjską propagandę do dyskredytacji Igrzysk w Paryżu. Ten sam Kreml cynicznie stwierdził, że IBA wypłaci „ofiarze” Włochowi nagrodę pieniężną w tej samej wysokości, co za złoty medal.
„Nie mogłem patrzeć na jej łzy. Nie są mi one obojętne sytuacjach i mogę zapewnić, że będziemy chronić każdego boksera. Nie rozumiem, dlaczego zabijają boks kobiet. Ze względów bezpieczeństwa na ringu powinny startować tylko zawodniczki spełniające wymagania” – powiedział rosyjski funkcjonariusz.
Pamiętaj, że Kreml jest sojusznikiem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i był prezydentem Rosji w IBA od grudnia 2020 roku, wcześniej stał na czele Rosyjskiej Federacji Boksu. W październiku 2022 roku IBAprzywróciła do zawodów sportowców z Federacji Rosyjskiej i Białorusi, umożliwiając im rywalizację pod flagami państw agresorów. W konkursie dopuszczono także urzędników rosyjskich i białoruskich, w tym sędziów.
Wcześniej reprezentacji Ukrainy zabroniono występu na Mistrzostwach Europy Juniorów w 2022 r. pod flagą narodową, co zmusiło naszych bokserów do rywalizacji wyłącznie pod flagą IBA. Z tego powodu Ukraińcy zorganizowali protest i odmówili wejścia na ring. Na tle głośnego skandalu nasza drużyna podjęła decyzję o natychmiastowym opuszczeniu mistrzostw kontynentalnych.
W czerwcu 2023 roku MKOl wyrzucił IBA ze swojego członkostwa. Za wydaleniem prorosyjskiej organizacji głosowało 69 członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, tylko jeden głosował przeciw.
Igrzyska Olimpijskie 2024 potrwają do 11 sierpnia. Na zawodach w stolicy Francji rywalizowanych będzie 329 kompletów medali w 32 dyscyplinach sportowych. Ukrainę na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich reprezentuje 140 sportowców, którzy rywalizują w 23 dyscyplinach sportowych.
Przed rozpoczęciem przedostatniego dnia zawodów Ukraina ma jedenaście nagród na Igrzyskach Olimpijskich 2024: trzy złote, cztery srebrne i cztery brązy. Niebiesko-Żółci zajmują 18. pozycję w klasyfikacji medalowej.