Site icon GEO Polityka

Złoto i dolar na blockchainie: czym jest Alloy od Tethera

Opinia Emitent stablecoinów Tether ma całkiem sporo tokenów: USDT, EURT, MXNT, CNHT i XAUT . W czerwcu 2024 r. dodali Alloy (aUSDT), nowy produkt cyfrowy o innowacyjnym podejściu.

Sama firma definiuje Alloy jako aktywa kryptograficzne. Z jednej strony jest to stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim. Z drugiej strony, aby wyemitować nowe tokeny aUSDT, musisz użyć Tether Gold (XAUT).

Zatem Alloy to „mieszanka”, która łączy w sobie elementy stablecoina, jest powiązana z kryptowalutą i jest związane ze złotem. W rzeczywistości stop jest tłumaczony na rosyjski jako „stop”, czyli połączenie kilku substancji.

Nowy produkt Tethera jest produkowany w oparciu o inteligentne kontrakty Ethereum Virtual Machine (EVM). Dzięki temu Alloy jest w pełni kompatybilny z ekosystemem drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem wielkości liter.

Obecnie jedynym krajem, który ma licencję na nowy produkt Tether, jest Salwador.

Produkcja tokena

Jeśli chcesz głębiej zagłębić się w Alloy, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zapomnieć o prywatności. Obowiązuje tu dość rygorystyczny system „Know Your Customer” (KYC). 

Jeżeli nie podasz wszystkich niezbędnych informacji o sobie, nie będziesz mógł nic zrobić. Jeśli jesteś zdeterminowany, przejdź do oficjalnej strony internetowej. Tam zobaczysz pole Rozpocznij bicie:


Źródło: alloy.tether.to

Następnie musisz wpłacić depozyt do XAUT. Aby to zrobić, będziesz musiał połączyć swój portfel, w którym przechowujesz Tether Gold. Następnie wypełnij pola, ile chcesz wpłacić XAUT i ile chcesz utworzyć USDT. Po prawej stronie zobaczysz informację o tym, czy Twoje działanie jest możliwe, a także o jego ryzyku.

Źródło: alloy.tether.to

< i>

Do tej pory zablokowano łącznie 15 201,14 XAUT i wyemitowano 19 047 523,09 AUSDT. Monety stopowe przechowywane są pod 34 adresami.

Trzy filary Alloy

Alloy używa dość złożonej terminologii, ale w rzeczywistości wszystko jest dość proste. Zasadniczo kryptowaluta opiera się na trzech filarach:

  1. Zabezpieczenie. Tether używa terminu overcollateralization (przetłumaczonego z angielskiego jako „supercollateral”). W rzeczywistości jest to powszechny system, który można znaleźć w tych samych lombardach. Aby wyemitować USDT, będziesz musiał zdeponować więcej XAUT niż wartość tego, co otrzymasz. Oficjalnie stwierdza się, że ma to na celu utrzymanie stabilności tokena przed nieoczekiwanymi skokami ceny złota.

  2. Przechowywanie. Są to tak naprawdę zwykłe inteligentne kontrakty, które realizują szereg konkretnych funkcji. W tym przypadku ich zadaniem jest przechowywanie zabezpieczenia, nowych tokenów, a także informacji o stosunku wartości wyemitowanego aUSDT i XAUT (Pozycja wybicia zabezpieczenia, „pozycja zabezpieczenia”). W celu zebrania wszelkich informacji o aktualnych cenach zabezpieczeń wykorzystywana jest wyrocznia – specjalny program wyszukujący informacje uzupełniające z zewnętrznych źródeł.

  3. Likwidacja zabezpieczeń. aUSDT jest emitowany w stosunku 3:4 do XAUT. W przypadku naruszenia proporcji w kierunku podwyższenia zastaw ulega likwidacji. Ogólnie rzecz biorąc, przypomina to handel z dźwignią, gdzie w przypadku braku wystarczającego kapitału następuje wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, a następnie wymuszone zamknięcie pozycji. znak 75% nazywany jest punktem eliminacji. Działa to w ten sposób: na przykład wpłacasz 10 XAUT w wysokości 24 000 $. Otrzymujesz USDT w wysokości 16 000 $ – 66,67%. Gdy tylko 10 XAUT spadnie do 21 333 USD, depozyt zostanie zlikwidowany, ponieważ 16 000 USD stanowi 75%

System prowizji

Prowizje są wypłacane. wyłącznie w USDT. W sumie istnieją trzy rodzaje: za utworzenie tokenów (Opłata za mennicę), za ich zwrot (Opłata za zwrot) i za likwidację (Opłata likwidacyjna). Rozważ każdy z nich bardziej szczegółowo.

Opłaty za utworzenie tokena są pobierane w momencie wpłaty depozytu w XAUT. Następnie otrzymasz określoną kwotę USDT pomniejszoną o kwotę prowizji, która wynosi 0,25%.

Opłata za zwrot jest pobierana, jeśli chcesz zwrócić swój XAUT i jednocześnie oddać USDT. To także 0,25%.

Opłatę likwidacyjną płacisz nie Ty, ale osoba, która zlikwidowała Twoją pozycję. Dzieje się tak przy stopie 0,75% w USDT. W takim przypadku likwidator otrzymuje prawo do nabycia XAUT, które zostały zastawione, po niższej cenie.

Wszystkie prowizje znajdziesz w cenniku usług. Nie jest on trwały i można go zmieniać lub uzupełniać. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się skorzystać z AUSDT, musisz na bieżąco śledzić wszystkie zmiany.

Sposoby zakupu Alloy

Jak każdy token, aUSDT można kupić na giełdach scentralizowanych (CEX) i zdecentralizowanych (DEX). Biorąc jednak pod uwagę, że Alloy działa od mniej niż dwóch miesięcy, nie wszystkie platformy go obsługują. Najbardziej znaną giełdą kryptowalut, na której handluje się USDT, jest Bitfinex.

Jak zwrócić kaucję

Aby zwrócić XAUT, musisz złożyć wniosek o wypłatę za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Jest to oczywiście możliwe tylko wtedy, gdy nie przekroczyłeś punktu eliminacji wynoszącego 75%.

Na przykład zdeponowałeś więcej XAUT niż utworzyłeś USDT. W takim przypadku możesz wypłacić wystarczającą ilość XAUT, aby stosunek nie przekroczył 75%.

Lub chcesz zwrócić kaucję w całości. Tutaj będziesz musiał zwrócić całą swoją kwotę AUSDT i kupić trochę więcej na boku, aby pokryć opłaty.

Zalety Alloy

Główną zaletą jest to, że za USDT stoi firma Tether. Organizacja ta ugruntowała już swoją pozycję w branży kryptowalut, a jej największy stablecoin USDT nadal zajmuje trzecie miejsce pod względem kapitalizacji.

Drugą zaletą jest wykorzystanie ekosystemu Ethereum, który pozwoli Alloy na bezproblemową integrację z różnymi zdecentralizowanymi platformami.

Trzecią zaletą jest zasadnicza rola inteligentnych kontraktów. Poprawia to bezpieczeństwo i niezawodność Alloy, chociaż tego nie gwarantuje.

Czwarty plus to zupełnie nowe podejście do realizacji. W branży kryptowalut jest sporo tokenów powiązanych z fiducjarami, złotem lub innymi towarami, ale posiadanie ich wszystkich na raz nigdy wcześniej nie miało miejsca.

Wady Alloy

Projekt jest dość młody i nie cieszy się niezbędną popularnością. Stop znany jest jedynie szczególnie zainteresowanym uczestnikom branży kryptowalut. 

Druga wada wynika z pierwszej – aUSDT prezentowany jest na niewielkiej liczbie giełd, choć jest to tylko kwestia czasu.

Trzecią wadą jest możliwość utraty depozytu. Niektórzy mogą powiedzieć, że to nie jest problem Alloy, ale jego funkcji. Znajdzie się jednak sporo niezadowolonych osób, które pomyślą, że zostały po prostu oszukane.

Wnioski

Alloy to zupełnie nowy cyfrowy produkt firmy Tether. Jest powiązany z ceną dolara amerykańskiego, jednak aby go wyemitować, należy użyć XAUT jako zabezpieczenia. Obecnie wiodącą giełdą do handlu tokenem aUSDT jest Bitfinex.

Источник: bits.media

Exit mobile version