Analitycy Kaiko podali, że trzy miesiące po halvingu Bitcoina, który doprowadził do zmniejszenia nagrody za blok z Z 6,25 do 3,125 BTC rezerwy spółki wydobywczej w pierwszej kryptowalutie spadły do najniższego poziomu od trzech lat.
Zdaniem Kaiko obniżenie wynagrodzenia za wydobycie bloku znacząco skomplikowało działalność nieefektywnych spółek wydobywczych o wysokich kosztach operacyjnych i przestarzałym sprzęcie. Na początku sierpnia łączna liczba Bitcoinów znajdujących się w posiadaniu górników spadła do 1 510 300 BTC, czyli o około 2,4% mniej niż rekordowa liczba z grudnia 2020 r. Przy obecnych cenach łączna kwota aktywów BTC w bilansach spółek wydobywczych wynosi około 86 miliardów dolarów, czyli około 8% wszystkich bitcoinów w obiegu.
A retrospektywna analiza danych dotyczących blockchaina Bitcoina wykazała, że aktywa górników zaczęły spadać od początku hossy pod koniec 2023 r., gdy górnicy stopniowo sprzedawali BTC. Wiele z nich przedsprzedażyło swoje aktywa w okresie poprzedzającym halving, a sprzedaż flagowej kryptowaluty przyspieszyła dopiero od kwietnia, gdy presja finansowa na firmy dramatycznie wzrosła.
Eksperci firmy Kaiko zauważyli, że w związku z adaptacją części spółek wydobywczych do nowych warunków, część z nich zdecydowała się na przeprofilowanie swojej działalności, w szczególności na potrzeby obsługi firm technologicznych rozwijających sztuczną inteligencję (AI).
Dzień wcześniej analitycy amerykańskiej firmy inwestycyjnej Bernstein poinformowali, że w związku ze wzrostem hashrate sieci Bitcoin spodziewają się wzrostu rocznego zapotrzebowania na sprzęt górniczy do 30%.
< /p>
Источник: bits.media