Site icon GEO Polityka

Lekarze na całym świecie boją się śmiercionośnego szczepu ospy: choroba została już dotknięta w czterech krajach

Niebezpieczny szczep ospy szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. Obecnie zmarło na nią już ponad pół tysiąca osób.

W Afryce rozprzestrzenia się śmiercionośny szczep ospy prawdziwej. Wywołało to zaniepokojenie wśród lekarzy na całym świecie.

Poinformowało o tym CNN.

Przypadki śmiertelnego szczepu ospy mpox potwierdzono w czterech krajach Afryki. Według WHO w Demokratycznej Republice Konga odnotowano już ponad 14 000 przypadków i 511 zgonów. Wirus rozprzestrzenił się na kraje sąsiednie – Kenię, Rwandę i Ugandę – gdzie wcześniej nie odnotowano wirusa.

WHO oświadczyła wczoraj, że wkrótce zwoła komitet ds. sytuacji nadzwyczajnych, aby ustalić, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia sytuacja nadzwyczajna o znaczeniu międzynarodowym.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) również wydały zalecenie dotyczące zdrowia publicznego dotyczące „ryzyka dodatkowego rozprzestrzeniania się”, zalecając lekarzom utrzymywanie „zwiększonego wskaźnika podejrzeń o mspox” u osób niedawno przybywających z wyżej wymienionych krajów afrykańskich .

mpox – jest to choroba wirusowa, która łatwo przenosi się między ludźmi oraz przez zakażone zwierzęta. Według WHO choroba rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt – dotykanie, całowanie, seks, a także skażone przedmioty, w szczególności przez ubranie.

Objawy obejmują gorączkę, bolesną wysypkę, ból głowy, ból mięśni i pleców, ogólne osłabienie i powiększone węzły chłonne.

Wcześniej chorobę notowano jedynie w Afryce Środkowej i Zachodniej, jednak w 2022 roku zaczęła ona rozprzestrzeniać się w całej Europie i Ameryce Północnej.

Od stycznia 2023 roku w Demokratycznej Republice Konga odnotowuje się największą liczbę przypadków ospy kladu I – ponad 22 000 przypadków, z czego ponad 1200 to przypadki śmiertelne. Jednocześnie w pierwszym półroczu 2024 roku zachorowało tyle samo osób, co w całym roku ubiegłym.

Ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się w regionie jest umiarkowane dla ogółu populacji i wysokie w Demokratycznej Republice Konga. WHO ocenia ryzyko jako niskie, umiarkowane, wysokie lub bardzo wysokie i obecnie nie zaleca ograniczeń w podróżowaniu do krajów dotkniętych chorobą.

Nie zgłoszono żadnych przypadków ospy kladowej poza Afryką Środkową i Wschodnią I, a CDC klasyfikuje ryzyko wprowadzenia go do Stanów Zjednoczonych jako „bardzo niskie”. Agencja w dalszym ciągu zaleca jednak szczepienie mpox osobom narażonym na ryzyko zarażenia wirusem lub z wysokim ryzykiem zarażenia.

CDC zaleca, aby każda osoba, która w ciągu ostatnich 21 dni podróżowała do Demokratycznej Republiki Konga lub krajów sąsiednich i wystąpiła u niej niewyjaśniona wysypka, natychmiast zwróciła się o pomoc lekarską i unikała kontaktu z innymi osobami.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, WHO stwierdziła, że ​​konieczna jest wszechstronna reakcja międzynarodowa. Organizacja opracowała już regionalny plan reagowania o wartości 15 milionów dolarów i przeznaczyła 1 milion dolarów ze swojego funduszu kryzysowego.

WHO wezwała także do wspólnej reakcji i podjęcia działań mających na celu powstrzymanie epidemii ospy prawdziwej.

< p >„Aby rozpocząć proces, musimy ponownie sięgnąć do naszego funduszu awaryjnego. Ważne jest, abyśmy lepiej zrozumieli tego wirusa. To wirus, który można opanować. Można go powstrzymać, jeśli podejmie się właściwe działania we właściwym czasie” – zauważyła WHO.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca na Ukrainie wykryto trzy przypadki podwariantu FLiRT COVID-19 : dwa w Kijowie i jeden w obwodzie iwanofrankowskim.

tsn.ua

Exit mobile version