Site icon GEO Polityka

W Polsce brakuje pracowników ze względu na brak Ukraińców

W Polsce brakuje pracowników ze względu na zmniejszenie migracji Ukraińców – pisze dziennik Rzeczpospolita.

►Przeczytaj telegram – Kanał Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Problemy z zatrudnieniem

Firmy coraz częściej borykają się z problemami przy zatrudnianiu pracowników , a liczba wolnych miejsc pracy rośnie z kwartału na kwartał.

Duży problem występuje w firmach budowlanych, produkcyjnych, transporcie i logistyce, gdzie pracuje wielu migrantów.

Ekonomiści uważają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, gdyż „potencjał imigracji z krajów o podobnym kręgu kulturowym (np. Ukrainy i Białorusi) stopniowo wyczerpie się, a rząd może wzmocnić politykę migracyjną, co wpłynie na napływ siły roboczej z większej odległych krajów.”< /p>

Przeczytaj: Polska zmieniła warunki udzielania pomocy uchodźcom: czego spodziewać się po Ukraińcach

Sytuacja demograficzna w Polska także przyczynia się do wzrostu niedoboru siły roboczej.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie główny strumień ukraińskich uchodźców kieruje się do Niemiec, gdzie zarówno świadczenia, jak i płace są znacznie wyższe niż w Polsce. Ponadto wielu Ukraińców, którzy wcześniej mieszkali w Polsce, przeprowadza się do Niemiec z tych samych powodów.

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce

Jak pisze uamedia.eu, stan na luty 2024 r. Jest w ciągu roku w Polsce przebywało ponad milion obcokrajowców. Ich udział w ogólnej liczbie zatrudnionych wynosi 6,6%. Więcej pracowników cudzoziemskich w Polsce pochodziło z Ukrainy.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec lutego 2024 r. w Polsce pracowało 1004,6 tys. cudzoziemców, w tym 384,2 tys. na podstawie umów o dzieło i umów towarzyszących z nimi.

Większość pracowników zagranicznych to mężczyźni, choć ich udział spadł od stycznia 2022 r. do lutego 2024 r. z 64,7% do 59,5%.

Według raportu większość obcokrajowcy pracujący w Polsce pochodzą z Ukrainy. Na koniec lutego br. było ich 690,2 tys. osób.

Liczba ukraińskich pracowników spadła w stosunku do stycznia 2022 r. o 4,6% i na koniec lutego 2024 r. wyniosła 68,7%.

minfin.com.ua

Exit mobile version