Arbuz to orzeźwiająca jagoda sierpnia. Ale niewiele osób myśli o tym, co stanie się z organizmem, jeśli codziennie będziesz jeść arbuza. Lekarze ostrzegają, że jedzenie arbuza ma wiele skutków ubocznych, na które należy zwrócić uwagę.
Chociaż wielu z nas uwielbia delektować się słodkim arbuzem, jagoda ta nie zawsze jest zdrowa. Certyfikowany dietetyk i fizjoterapeuta Nilofar Pendari powiedziałwo możliwych skutkach ubocznych arbuza. Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zjesz kawałek. Przede wszystkim ta jagoda zawiera dużą ilość wody, składników odżywczych i minerałów, w szczególności potasu, witamin, zwłaszcza A, B6 i C. Jednak codzienne spożywanie arbuza w dużych ilościach może prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych.
Co jest szkodliwe w arbuzie
Arbuz zawiera pewne składniki, które mogą powodować działania niepożądane. Oto główne szkodliwe właściwości arbuza:
Zaburzenia jelitowe– Arbuzy zawierają dużo likopenu, dlatego nie zaleca się spożywania tej soczystej jagody w dużych ilościach. Może to prowadzić do wzdęć, biegunki, wymiotów, gazów, zgagi i niestrawności. U osób starszych objawy te nasilają się, ponieważ z wiekiem układ trawienny słabnie.
Problemy z sercem i naczyniami– arbuzy zawierają potas, a spożywanie dużych ilości pokarmów zawierających ten minerał prowadzi do chorób układu krążenia. W szczególności może wystąpić brak tętna lub jego słaby puls, nieregularne bicie serca, a nawet zatrzymanie akcji serca. Nadmiar potasu wpływa także na układ nerwowy i kontrolę motoryczną.
Podwyższony poziom cukru – gdy dana osoba jest oporna na insulinę (cukrzyca), cukier nie przedostaje się do komórek organizmu, ale pozostaje we krwi. Kiedy komórki nie mają wystarczającej ilości glukozy, zaczynają wytwarzać nadmierne ilości insuliny. Arbuz jest pełen naturalnego cukru, więc jego zjedzenie może spowodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.
Spadek ciśnienia krwi– może się to zdarzyć na skutek nadmiernego spożycia arbuzów i ma negatywny wpływ na organizm, jeśli dana osoba cierpi na niskie ciśnienie krwi.
Reakcje alergiczne – mogą być łagodne lub ciężkie wysypki, obrzęk twarzy, anafilaksja. Temu ostatniemu często towarzyszą także bóle głowy, swędzenie języka i zawroty głowy.
Szkodliwy dla kobiet w ciąży– Cukrzyca ciążowa to poważny problem, który niepokoi wiele kobiet w ciąży. W wyniku spożycia dużych ilości arbuza wzrasta poziom cukru w organizmie, co może prowadzić do cukrzycy ciążowej.
Luźne stolce – arbuzy zawierają sorbitol (unikalny rodzaj cukru ), który w przypadku nietolerancji może powodować gazy i luźne stolce.
Problemy z nerkami – Problemy z nerkami mogą również wystąpić w wyniku zjedzenia zbyt dużej ilości arbuza.
< strong>Impotencja – choć udowodniono zalety arbuza dla mężczyzn, jednak jego nadmierne spożycie prowadzi do problemów z erekcją.
Uczucie zmęczenia – arbuz pomaga walczyć z odwodnieniem, ale spożywanie dużych ilości prowadzi do do zwiększenia ilości wody w organizmie. Jeśli nie towarzyszy temu szybkie oddawanie moczu, człowiek może czuć się zmęczony, wyczerpany i mieć obrzęki na całym ciele.
Jakie korzyści przynosi arbuz
Oczywiście nie powinniśmy zapominać o dobroczynne właściwości arbuza, zwłaszcza w sierpniu rozpoczyna się sezon na tę soczystą jagodę:
- duża ilość przeciwutleniaczy i witamin; obecność kwasu foliowego;
- ze względu na swoje właściwości moczopędne arbuz jest przydatny w leczeniu dny moczanowej;
- pomaga ugasić głód i pragnienie;
- ma działanie żółciopędne;
- utrzymuje skład elektrolitowy krwi
Należy pamiętać, że nadmierne spożycie jakiejkolwiek żywności może mieć negatywne konsekwencje. Ta zasada działa również w przypadku arbuza.
tsn.ua