Site icon GEO Polityka

NBU opowiedziało, jak zmieniły się kredyty hipoteczne dzięki programowi eOselya

Tańsze kredyty hipoteczne i wyższe ceny mieszkań zachęcają do zaciągania kredytów na coraz większe kwoty przy mniejszych wpłatach własnych. Tak stwierdzono w raporcie NBU.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Jak zmieniły się kredyty hipoteczne

„Przed inwazją na pełną skalę prawie dwie trzecie kredytów hipotecznych miało wskaźnik LTV poniżej 70%, a obecnie średni LTV zbliża się do maksymalnego możliwego poziomu w ramach programu – 80 %” – wyliczył Narodowy Bank.

< p>Obecnie w ramach państwowego programu „єOselya” pożyczki udzielane są z preferencyjną stawką wynoszącą 3% lub 7%, w porównaniu ze średnim oprocentowaniem kredytów hipotecznych wynoszącym około 14% przed wojnę na pełną skalę, ale rosnące ceny mieszkań sprawiają, że są one mniej dostępne dla Ukraińców.

Z wykresu wynika, że ​​jeśli przed rosyjską inwazją Ukraińcy zaciągali przeciętny kredyt hipoteczny na kwotę 0,8 mln hrywien, to obecnie jest to dwukrotnie więcej – 1,6 mln hrywien.

< /p>

„Średni okres kredytowania na koniec 2021 roku wynosił około 15 lat, obecnie kredyty hipoteczne zaciągane są na dłuższy okres. Przeszkodą w zwiększaniu kredytów hipotecznych jest niepewność perspektyw dla rynku nieruchomości oraz wysokie ryzyko związane z udzielaniem kredytów hipotecznych, które znajduje odzwierciedlenie w wysokich stopach procentowych” – zauważył NBU.

Dłuższe okresy kredytowania są odpowiednie dla młodszych kredytobiorców.

„Wcześniej kredyty hipoteczne zaciągali najczęściej kredytobiorcy w wieku 35-45 lat, posiadający stabilne dochody; obecnie więcej jest kredytobiorców poniżej 30. roku życia” – podaje Narodowy Bank.

Home ubezpieczenie od następstw „przyjazdu”

minfin.com.ua

Exit mobile version