Site icon GEO Polityka

Memecoiny i polityka: najpopularniejsze tokeny PolitiFi

Opinia Istnieje wiele projektów kryptograficznych, z których każdy zajmuje konkretną niszę, niezależnie od tego, czy jest to dziedzina nauki ( DeSci) lub na przykład sieci społecznościowe (SocialFi). Polityka i memy jej poświęcone nie pozostały na uboczu.

W ostatnich miesiącach cały świat z uwagą śledzi wyścigi prezydenckie w Stanach Zjednoczonych i oczywiście wielu politykom udało się pozyskać powiązane z nimi i ich pomysłami memcoiny. Zazwyczaj takie żetony przedstawiają albo osobowość polityka, jego ideologię i program wyborczy, albo ogólnie aktualny program polityczny.

Obecnie do najpopularniejszych memecoinów politycznych zaliczają się tokeny, które w taki czy inny sposób kojarzą się z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem. Spośród dziesięciu największych memecoinów pod względem wielkości liter dziewięć jest związanych z nim, jego pomysłami lub hasłem „Make America Great Again” (często postrzeganym jako akronim „MAGA”). Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

MAGA (TRUMP)

Na drugim miejscu w segmencie PolitiFi i na 224. miejscu na całym rynku kryptowalut znajduje się projekt MAGA (TRUMP) z kapitalizacją ponad 176 dolarów milionów, wyraźnie mające na celu wsparcie Donalda Trumpa. Całkowita podaż wynosi 47 000 000 monet.

Twórcy podkreślają, że za pośrednictwem MAGA (TRUMP) zbierane są środki na projekty o znaczeniu społecznym, w tym na wsparcie dla amerykańskich weteranów. Również na oficjalnej stronie internetowej można znaleźć instrukcję zakupu tokena na blockchainie Ethereum lub Solana.

Kurs MAGA (TRUMP), podobnie jak innych podobnych memcoinów, jest powiązany z wydarzeniami w świecie rzeczywistym, które podnoszą ich wartość. Tym samym w dniu zamachu na Trumpa 13 lipca symboliczny kurs przekroczył 10 dolarów, choć dzień przed incydentem maksymalna wartość wynosiła nieco ponad 6,94 dolara.

MAGA (MAGA)

Trzecie miejsce w segmencie PolitiFi i 735. pod względem kapitalizacji ogółem zajmuje MAGA (MAGA) o łącznej wartości rynkowej ponad 20 mln dolarów. Maskotką projektu jest czerwona czapka Trumpa z hasłem kampanii. Całkowita podaż wynosi 420 690 000 000 monet. Dynamika w dużej mierze podąża za ruchem MAGA (TRUMP) i występuje niezwykle duża zmienność.

Moneta Super Trumpa (STRUMP)

Super Trump Coin (STRUMP) zajmuje czwarte miejsce wśród memecoinów politycznych, ale jego kapitalizacja nie pozwala nawet na dostanie się do 1000 największych kryptowalut. Token zajmuje tylko 1003 miejsce, a jego całkowita wartość rynkowa wynosi około 9 milionów dolarów. Całkowita emisja wynosi 2 600 000 000 monet. Moneta nawiązuje do historii związanej z protestami i wiecem na Kapitolu w 2021 r., którego maskotką jest sam Trump.

Istnieją inne, mniej popularne projekty PolitiFi, w których pojawia się Donald Trump, na przykład Baby Trump, Donald Tremp, Fear Not, MAGA Again i inne. Jest tak popularny w segmencie memecoinów, że istnieją monety, które łączą w sobie wizerunek Trumpa i atrybuty innych popularnych memów w społeczności kryptograficznej: MAGA Pepe, MAGA Doge, MAGA Shiba i inne. Ale nie mniej popularne są projekty kojarzone z nazwiskami innych polityków. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

KAMALA HARRIS (HARRIS)

Żetony dedykowane kandydatce na prezydenta USA Kamali Harris cieszą się stosunkowo dużą popularnością. 

Jedną z najpopularniejszych jest KAMALA HARRIS (HARRIS). Jednocześnie wolumeny obrotu są dość małe i trudno oszacować rzeczywistą kapitalizację projektu. Według optymistycznych szacunków może to przekroczyć 12 milionów dolarów. Całkowita emisja to 420 690 000 000 HARRIS.

Inne znane memecoiny poświęcone Kamali Harris to Kamala Horris (KAMA), KRAZY KAMALA (KAMALA) i inne.

Boden (BODEN)

Kolejnym bohaterem memecoinów politycznych jest Joe Biden, obecny prezydent USA i niedawny kandydat do reelekcji. W lipcu wycofał się z wyścigu o urząd prezydenta, aby zrobić miejsce kandydatce Demokratów Kamali Harris. Token BODEN oczywiście nie przyjął tej wiadomości zbyt dobrze i obecnie jest notowany blisko 0 dolarów, chociaż w szczytowym momencie był wart 95 centów. Kapitalizacja BODEN, która w kwietniu wyniosła prawie 650 milionów dolarów, spadła do 5 milionów dolarów. 

Wygląda na to, że po wycofaniu się Bidena z wyścigu token BODEN przestał być interesujący i został porzucony. Przynajmniej nie ma jeszcze perspektyw na nową falę pomp. I zdaje się, że autorzy projektu myślą podobnie – strona poświęcona BODENowi już nie odpowiada. Nie oznacza to jednak, że nie zostanie ona podniesiona, jeśli nagle ponownie pojawi się zainteresowanie monetą.

Inne tokeny PolitiFi

Na różnych etapach wyścigu prezydenckiego pewne nadzieje pokładano także w żetonie JILLBODEN, poświęconym żonie obecnego prezydenta USA Jill Biden, oraz OBEMA, który nawiązuje do żony 44. prezydenta USA Baracka Obamy, Michelle Obamy. OBEMA powstała najwyraźniej w następstwie plotek, że Michelle Obama może zostać kandydatką Demokratów na prezydenta, jeśli Biden wycofa swoją kandydaturę. Jak jednak wiadomo, Michelle Obama nie została kandydatką, co oznacza, że ​​zakład postawiony przez twórców tokena nie wypalił.

Co ciekawe, wydaje się, że niektóre projekty zostały rozpoczęte przez tych samych programistów, więc twórcy mogą nie mieć żadnych konkretnych przekonań politycznych. Wolą raczej stworzyć nowe narzędzie dla ewentualnej pompy.

Najwyraźniej tokeny TREMP, BODEN, JILLBODEN i OBEMA zostały stworzone przez ten sam zespół. Świadczy o tym ich podobieństwo stylistyczne, wspólny blockchain Solana i podobne strony. Oznacza to, że autorzy tych projektów stworzyli rodzaj serwisu bukmacherskiego, w którym notowania tokenów odzwierciedlają wiadomości związane z wyścigiem wyborczym. A gdy ktoś kupuje token dedykowany konkretnemu politykowi, w zasadzie obstawia, że ​​wieści będą dla tej osoby korzystne i cena tokena będzie na to reagować.

KonstytucjaDAO (LUDZIE)

Jest jeszcze jedno zjawisko w PolitiFi, które różni się od politycznych memecoinów. Mowa o organizacji ConstitutionDAO i jej tokenie LUDZIE.

ConstitutionDAO postawiło sobie bardzo poważny cel – zakup oryginalnego egzemplarza Konstytucji Stanów Zjednoczonych na aukcji Sotheby’s, która odbyła się w listopadzie 2021 roku. Choć cel nie został osiągnięty, projekt ConstitutionDAO stał się przykładem potęgi DAO i crowdfundingu poprzez kryptowaluty.

Ideą ConstitutionDAO było zebranie środków od dużej liczby osób w celu wylicytowania rzadkiego, pierwszego wydania Konstytucji – jednego z zaledwie 13 zachowanych egzemplarzy. Projekt został zbudowany na blockchainie Ethereum, a inwestorzy mogli wysyłać ETH na adres inteligentnego kontraktu ConstitutionDAO w zamian za tokeny PEOPLE. Tokeny te reprezentowały ich udział w zbiorowej „sile nabywczej” i prawach głosu w DAO.

Chociaż projekt zebrał ponad 40 milionów dolarów i stał się jednym z największych projektów crowdfundingowych w historii, ostatecznie przebito ofertę ConstitutionDAO i DAO nie wygrało aukcji. Po aukcji zespół ConstitutionDAO zapowiedział, że zwróci inwestorom środki pomniejszone o opłaty za gaz uiszczane podczas transakcji.

Pomimo tego, że historia projektu zakończyła się kilka lat temu, ConstitutionDAO pozostaje na pierwszym miejscu wśród projektów politycznych pod względem kapitalizacji rynkowej. Choć token PEOPLE można wymienić na ETH po kursie 1 000 000:1 (strata w porównaniu z pierwotną inwestycją jedynie na opłatach za gaz i ewentualnie różnica w kursie), nie wszyscy szybko się z nim rozstali nawet po ogłoszeniu ConstitutionDAO które nie będą wspierać monety.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, segment polityczny jest reprezentowany w kryptowalutach raczej powierzchownie – głównie przez memcoiny kojarzone z osobistościami polityki medialnej i programem informacyjnym. Rynek monet politycznych można traktować jako rodzaj rynku zakładów, gdzie inwestowanie w monetę oznacza obstawianie, że wiadomości wzbudzą zainteresowanie nią. Z drugiej strony historia ConstitutionDAO wskazuje, że blockchain może stać się podatnym gruntem dla poważniejszych projektów.

Ten materiał i zawarte w nim informacje nie stanowi indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version