Site icon GEO Polityka

Skandal z przywróceniem Ochmatdyt: Ministerstwo Zdrowia wzywa do dodatkowych audytów przetargu

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do organów ścigania o przeprowadzenie dodatkowych kontroli przetargu na naprawę uszkodzonego budynku szpitala Ochmatdyt. Poinformował o tym Minister Zdrowia Wiktor Laszko.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Zaznaczył, że od chwili podpisania umowy z wykonawcą codziennie publikowany będzie publiczny raport informujący ludzi, na co wydawane są zebrane dzięki ich staraniom pieniądze.

„Ja osobiście i mój zespół robią wszystko, aby proces był całkowicie przejrzysty” – zapewnił Łjaszko.

Łaszko powiedział także, że dzisiaj, 2 sierpnia, każdy będzie mógł zadać wszystkie pytania.

„Ja zapraszam do tego w „Ochmatdycie” o godzinie 14:00, gdzie będę obecny wraz z kierownictwem „Ochmatdyt” i Fundacją” – zawołał Łjaszko.

Skandal z przywróceniem „Ochmatdyt”

Fundacja Charytatywna Okhmatdet wybrała firmę Bud-Technology LLC jako zwycięzcę przetargu na remont budynku szpitala, który został uszkodzony w wyniku lipcowych ataków rakietowych.

Według Our Money spośród 14 uczestników konkursu w konkursie była to trzecia najdroższa propozycja, która wyniosła 307 mln UAH (bez VAT).

Kilkunastu innych uczestników zaproponowało wykonanie prac znacznie taniej – od 42 do 286 mln UAH. Klient jednak z żadnym z nich nie negocjował, nie tłumacząc w żaden sposób swojej decyzji.

Spośród dziesięciu tańszych propozycji aż siedem zawierało w pełni zrealizowane oferty handlowe ze wskazaniem cen za poszczególne rodzaje robót.

Ochmatdyt zauważa, że ​​„przeprowadzony wybór konkursowy nie stanowi przetargu w rozumieniu Ustawy Ukrainy „O zamówieniach publicznych”, ale jest to prywatny konkurs organizowany w celu otwartego i uczciwego wykorzystania środków przekazanych przez obywateli.”

Ochmatdyt nie podał jednak żadnego wyjaśnienia dotyczącego ignorowania tańszych ofert.< /p>

BU „Fundacja Charytatywna „Ochmatdyt” – Zdrowe Dzieciństwo” kategorycznie odrzuca wszelkie oskarżenia o nieprzejrzystość i nieuczciwość w wykorzystaniu środków zebranych na renowację budynku NDSL „Ochmatdyt”.

Według „Naszego” Money” od uczestników konkursu. Finalistów wytypowały firmy „DAK” (310 mln UAH) z grupy Altis Aleksandra Glimbowskiego, Bud-technology (307 mln UAH) z grupy Sensar zaporoskiego dewelopera Marka Marczenki oraz Mega Profit Group (220 mln UAH) Aleksieja Łomakina i Julii Kuzmenko.

Grupa robocza klienta odbyła spotkania online z tymi firmami. Mega Profit Group została odrzucona ze względu na nieznane podejrzenia dotyczące jej dokumentów podatkowych. „DAK” został odrzucony ze względu na skandaliczną reputację Glimbovsky’ego.

Klient powierzył firmie „Capital Legal Fund” przeprowadzenie „analizy prawnej zwycięzcy pod kątem cnót” i ostatecznie wybrał „Bud-Technology” jako wykonawca.

„Największe wydatki zwycięzcy poniesione zostały na naprawę kompozytowych paneli elewacyjnych firmy Reynaers (dużych, ciemnych na zdjęciu budynku) oraz wykończenie ścian wewnętrznych panelami HP. Każde z tych stanowisk w Bud-Technolod kosztuje ponad 100 milionów hrywien. Jednocześnie cena tych prac w porównaniu do tańszych uczestników konkursu jest dwukrotnie wyższa” – napisano w publikacji.

Met kwadratowy elewacyjnych płyt kompozytowych „Reynaers” firmy „Bud- Technology” będzie kosztować 37,56 UAH, „Riola -module Ltd. zaoferowała ich montaż za 21,72 UAH za metr kwadratowy, a Mega Profit Group za 17,53 UAH. UAH

Również firma Riola-Module, która realizowała budowę tego budynku, w swojej ofercie przetargowej (179 mln UAH) poinformowała, że ​​po uderzeniu rakietowym zdążyła już przeprowadzić bezpłatne naprawy tzw. „czystych pomieszczeń” (sale operacyjne itp.). Konstrukcje ścian i stropów zostały już częściowo wymienione, a linoleum uległo zniszczeniu. Wskazywało to, że wielkość napraw opłaconych przez filantropów może być już przeszacowana.

Bud-Technology

W Zaporożu zarejestrowana jest spółka Bud-Technology LLC z kapitałem zakładowym 5 tys. hrywien. Nie brał udziału w przetargach rządowych. Jako doświadczenie w wykonywaniu podobnych prac firma pobrała umowę kontraktową z Kram-invest LLC na prace budowlane przy klinice w Zaporożu przy ul. Św. Mikołaja, 27.

Z publicznego ogłoszenia o budowie zaporoskiej kliniki „UniClinic” wynika, że ​​została ona zrealizowana przez zaporoską firmę deweloperską „Sensar” Marka Marczenko.

Obecnie właścicielem i menadżerem Bud-Technology jest Wasilij Kobyz, zarejestrowany we wsi Brackie w obwodzie zaporoskim. Według NGL.media jej poprzednią liderką była Olga Shalenna.

Jest matką Jewgienija Shalennego, wieloletniego partnera Marka Marczenki. „Zaporoże Centrum Śledcze” nazywa Jewgienija Szalennego „menadżerem Marczenki”.

Marczenko i Jewgienij Szalenny od 2015 roku stworzyli w Zaporożu lokalny oddział partii Samopomicz, na którego czele stał burmistrz Lwowa Andriej Sadowy. Jednocześnie partnerem biznesowym Marczenki był brat wiceburmistrza Zaporoża.

W 2017 roku Marczenko został zatrzymany w związku z fikcyjnymi aktami zakończenia prac budowlanych w Zaporożu i Melitopolu na kwotę 87 mln hrywien. „Samopomich” publicznie stanął w obronie biznesmena, nazywając sprawę „naciskiem na siłę polityczną”.

W 2022 roku okazało się, że „Bud-Technologia” i „Sensar” mają grunty na zielonych przedmieściach Lwowa, rzekomo o budowę ośrodka rehabilitacyjnego dla żołnierzy ATO. Okazało się jednak, że 99% powierzchni inwestycji miało zająć centrum handlowo-rozrywkowe.

minfin.com.ua

Exit mobile version