Site icon GEO Polityka

Siła wiatru. A co z energetyką wiatrową na Ukrainie i 5 najważniejszymi stacjami?

Poprzez rosyjskie ataki system energetyczny Ukrainy jest w znacznym stopniu uzależniony od alternatywnych generacji ї. Ponadto energetyka wiatrowa, która pomimo wielkich zakłóceń związanych z działaniami wojennymi, wciąż się rozwija.

O elektrowniach wiatrowych, największych elektrowniach i perspektywach na najbliższą przyszłość – w materiale i RBC-Ukraina.

Zmіst

Jak wojna wpłynęła na energetykę wiatrową na Ukrainie

W okresie od 2017 do 2021 roku Ukraina osiągnęła największy wzrost energii słonecznej i wiatrowej w 17 regionach Azji Środkowej, na Kaukazie, Piddenno-Skhidna i Skhidna w Europie, aż do 8,3 GW.

Ale zgidno z badań ośrodka analitycznego REN21 i Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, według stanu na 2022 rok nasz kraj wydał 90% energii wiatrowej na skutek rosyjskiej inwazji. Co jednak jest naturalne, pod względem liczby uruchomionych elektrowni wiatrowych (WPP) prym wiodą obwód zaporoski i chersoński.

Co istotne, wytwarzanie energii elektrycznej z generatorów odnawialnych jest jednym z priorytetowych obszarów rozwoju i docenienia ukraińskiego systemu energetycznego. Jest to także jeden z żądań Ukrainy w ramach negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. A w świadomości wojny i masowych rosyjskich ataków na stację – kolejny ważny aspekt w procesie decentralizacji systemu energetycznego.

Oficjalne dane na temat produkcji pozostałych rodzajów wytwarzania i ich roli w bilansie energetycznym za rok 2024 nie są dostępne. Jak poinformowała RBC-Ukraina PKW „Ukrenergo”, w godzinie wojny takie informacje nie prowadzą do niezgody. Dlatego strona rosyjska może je wykorzystać do analizy i identyfikacji głównych celów ataków terrorystycznych na obiekty energetyczne.

Jest oczywiste, że w 2021 roku łączna waga całej Ukrainy wyniesie 1500 MW. Natomiast w strukturze regionalnej produkcji energii elektrycznej udział elektrowni wiatrowych osiągnął poziom 2,6%. Oczywiście inwazja rosyjska, ataki rakietowe i dronowe oraz okupacja części terytoriów Ukrainy wprowadziły zmiany.

„W 2022 roku na skutek uszkodzeń i utraty kontroli ukraiński system energetyczny zużył ponad 1000 MW mocy. Jednocześnie, niezależnie od działań wojennych, w 2022 roku moc wzrosła o 46 MW. Produkcja energii elektrycznej w 2022 roku około 1,5% “, – jest przypisany do Ukrenergo.

Według Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (UWEA) w ciągu dwóch lat zakrojonej na szeroką skalę wojny wytworzono i uruchomiono 228 MW nowych mocy, z czego 146,3 MW w 2023 roku. Do końca 2023 roku potencjał rezerwowy sektora energetyki wiatrowej w regionie przekroczy 1900 MW.

W tej liczbie uwzględnione są także stacje na terenach czasowo okupowanych bez Autonomicznej Republiki Krymu. Wtedy system energetyczny faktycznie zużywa znacznie mniej. Na koniec ubiegłego roku wszystkie elektrownie wiatrowe wygenerowały 583,8 MW. Do stowarzyszenia dodano pozostałości po ponad 70% wysiłków na rzecz „naprawy” poprzez okupację.

Ile elektrowni wiatrowych jest na Ukrainie i jak wygląda 5 najlepszych

W ubiegłym roku w pobliżu Zakarpacia uruchomiono pierwszą elektrownię wiatrową. Pracuje w trybie testowym z mocą 1,8 MW, jest wyposażona w turbinę o mocy 4,8 MW i ma wysokość 120 m. Jedna taka „turbina wiatrowa” może dostarczyć prąd nawet do 3000 gospodarstw domowych. Ustalono, że planowana moc wyniesie 80 MW i będzie wystarczająca dla 50 000 gospodarstw domowych.

Od 2021 r. zieloną energię wytworzono powyżej 30 EC. Największymi z nich były stacje Botievska, Primorska, Mirnenska, Orlivska, Over'yanivska, Novotroitska i Novoazovska.

Botievskaya VES znajduje się w pobliżu wsi Primorsky Posad (rejon melitopolski, obwód zaporoski). Jest to największa stacja na Ukrainie o łącznej mocy 200 MW. Primorska Elektrownię o mocy 200 MW zainstalowano także we wsi Borysówka (obwód berdiański, obwód zaporoski). W tej dzielnicy znajduje się również Orliwska VES. Mirny VES znajduje się na ziemiach gminy Mirny w pobliżu obwodu chersońskiego. Novotroitska – w pobliżu dzielnicy Genichny, a także stacji wiatrowej Over'yanivska. Nowoazowska WES – w obecnym obwodzie donieckim.

Cały smród panuje pod okupacją rosyjską, najwięcej – od 2022 roku. Dlatego dzisiaj przepływ największych elektrowni wiatrowych wygląda inaczej. Poniżej znajduje się aktualna piątka największych zobowiązań wytwórczych.

Elektrownia wiatrowa Tiligulskaya firmy DTEK została zbudowana na brzozie u ujścia Tiligulsky w obwodzie mikołajowskim, tj. Planowana moc to 500 MW. Infekcja generuje 114 MW energii elektrycznej.

Zdjęcie: Tiligulska VES koło Mikołajowa (dtek.com )

Stacja została uruchomiona w 2023 roku. Podczas pierwszej rzeki wypuścił do ukraińskiego systemu energetycznego 333 mln kWh energii elektrycznej. Prace przygotowawcze potrwają do następnego dnia, a DTEK planuje zakończyć projekt do 2025 roku.

Dniestrowska Elektrownia Wiatrowa (WES) zlokalizowana jest w obwodzie bilgorodsko-dniestrowskim w obwodzie odeskim. Stacja była własnością Elementum Energy, spółki zależnej amerykańskich inwestorów VR Capital.

Zdjęcie: Elektrownia wiatrowa Dniestr w obwodzie odeskim (facebook.com/UARE.com.ua)

Według danych Ukrenergo elektrownia Dniestr ma moc 100,5 MW. Planuje się, że na rzece będzie wytwarzane 360 ​​mln kW/rok energii elektrycznej, a zobowiązania te zostaną spłacone w celu utrzymania 180 000 gospodarstw domowych.

Elektrownia wiatrowa Yuzhne Energy została zainstalowana w zachodniej części Ukrainy – w obwodzie odeskim. Oddany do użytku w 2021 r. o mocy zainstalowanej 76,5 MW.

Zdjęcie: elektrownia wiatrowa „Energia Południowa” w obwodzie odeskim (wikipedia.org)

Orivska VES zlokalizowana jest w pobliżu Truskawca (obwód lwowski). To największa elektrownia wiatrowa na zachodniej Ukrainie o mocy 54,6 MW.

< /p>

Zdjęcie: Orivska VES koło obwodu lwowskiego (rdzs.org)

Dziewięć turbin wiatrowych zainstalowano na grzbiecie Girskiego w pobliżu wsi Oriv, 10 km od autostrady Kijów-Chop lub 100 km od Lwowa. Turbina skórna wytwarza 5,5 MW „zielonej” energii elektrycznej, a dziewięć takich jednostek tworzy największą funkcjonującą stację w Karpatach.

Trzecia co do wielkości stacja wiatrowa w obwodzie odeskim znajduje się w pobliżu Owidiopola. Z inicjatywy tureckiej firmy Güriş holdingu za współpracę z amerykańskim General Electric. Oddanie do użytku w 2019 roku.

< oni>Foto: stacja „Owidiusz Wiatr” (Ovidiopolska VES) w Odessie (wikipedia.org)

Moc „Owidiusza Wiatru” wynosi 32,67 MW. Stacja posiada dziewięć turbin General Electric o mocy 3,6 MW każda. Używając łopat na raz, wysokość jednego generatora wiatrowego może osiągnąć 200 metrów w celu wytworzenia jednego z największych zarodników na Ukrainie. Na przykład pomnik Matki Ojczyzny w stolicy jest dwukrotnie niższy.

Jakie są perspektywy energetyki wiatrowej na Ukrainie

W odpowiedzi na ciągłe zagrożenie atakami Rosji Ukraina zamierza wzmacniać stabilność systemu energetycznego poprzez zdecentralizowaną produkcję. Zamiast jednego dużego bloku TPP o mocy 200 MW powstanie 20 małych jednostek wytwórczych o mocy 20 MW każdy. Smród różowawości będzie mniej uciążliwy dla ataków rakietowych.

Ukrenergo ocenia gotowość inwestorów w najbliższej przyszłości na łącznie do 1 GW nowych mocy. Powstaną małe instalacje o mocy do 10 MW w różnych gałęziach przemysłu. Smród prawdopodobnie rozprzestrzeni się po całym regionie w pobliżu wielkich miejsc i obszarów przemysłowych.

Obiektami generacji zdecentralizowanej mogą być elektrownie wiatrowe. Jednakże działalność ich robotów na długo pozostanie w pamięci dzisiejszych ludzi. Dlatego VES może działać kompleksowo lub jednocześnie z manewrami manewrowymi w celu wytworzenia energii elektrycznej w dowolnym momencie, jeśli pogoda nie sprzyja wysokiemu poziomowi generacji „zielonej generacji”. Na przykład kompleks z magazynami energii, elektrowniami gazowymi i codziennym wytwarzaniem ciepła z wykorzystaniem biogazu i paliwa.

„W ten sposób łatwiej będzie wzmocnić stabilność systemu energetycznego i łatwiej będzie przenieść fragmenty rakiety do takich obiektów, nawet do dużej elektrowni cieplnej czy wodnej. Za zabudową Ukrenergo stoi m.in. w ciągu 2-3 lat ukraiński system energetyczny osiągnie łącznie 3,5-4 GW tej generacji. „Rzeczywistość wymaga inwestycji o wartości 5-6 miliardów dolarów” – wydaje się firmie.

Wiemy już o planach budowy szeregu elektrowni wiatrowych w różnych regionach. Zokrema, niedawno Cherkasioblenergo i Naftogaz podpisały memorandum w sprawie pełnych prac nad rozwojem alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Okazuje się, że w obwodzie czerkaskim znajdują się obiekty o łącznej mocy 160 MW.

A niemiecka firma Notus Energy ogłosiła rozpoczęcie realizacji projektu o mocy 300 MW w Odeszczynie. Według słów dyrektora handlowego Knuda Rissella, w pierwszej kolejności planujemy budowę 120 MW, choć w nadchodzących miesiącach raczej nie uda nam się tego osiągnąć. W tym przypadku firma mówi o istnieniu krótko-, średnio- i długoterminowych planów projektów na Ukrainie.

Dziś na różnych etapach znajduje się 58 projektów energetyki wiatrowej o łącznej mocy ponad 7 GW. Są jednak i takie, które zlokalizowane są na obecnie okupowanych terytoriach (do 3 GW).

“Tak więc w czasie trwania wojny faktycznie można wdrożyć 4-5 GW. Mamy też opracowywanych jest wiele innych projektów, są one jednak na samym początku i wymagają ostatniego terminu na ostateczną realizację. Naszym priorytetem są teraz te projekty, które można szybko wdrożyć – w latach 2025-2026” – powiedział szef rządu. .Nya UVEA Andriy Konechenkov w jednym z ostatnich wywiadów

Przygotowując tekst korzystaliśmy z następujących źródeł: publikacja Bloomberga, dane z tajnych źródeł, informacje Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (UWEA). ), wywiad z szefową UWEA Andriy Konechenkovą dla „Biznesu Energetycznego”, jak podaje NEC „Ukrenergo” w kanale informacyjnym RBC-Ukraina.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraine Telegram.

Exit mobile version