Ponad 200 firm z branży technologii obronnych przystąpiło do specjalnego systemu podatkowego „Diya.City” – od mobilnych symulatorów broni bojowej po drony do usuwania min, informuje Ministerstwo Transformacji Cyfrowej.
► Przeczytaj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Kto dołączył
Wśród firm tworzących technologie dla sił obronnych, które dołączyły do Diya.City, znajduje się twórca inteligentnych dronów do rozminowywania terytoriów, Ailand Systems oraz międzynarodowa firma informatyczna Auterion, która opracowuje rozwiązania programowe i sprzętowe do automatyzacji dronów.
Dołączyła także firma Sokil Defence System, specjalizująca się w opracowywaniu kompleksowych rozwiązań do szkolenia operatorów granatników i systemów rakiet przeciwpancernych.
Wśród mieszkańców jest także SkyRIPer, zespół twórców systemów bezzałogowych, w tym dronów FPV i naziemnych systemów kontroli, a także producent bezzałogowych statków powietrznych i systemów lotniczych Ukrspecsystems.
Diya.City dołączyło również do platformy UADamage do automatycznego teledetekcja za pomocą satelitów i dronów.
Co to jest Diya.City
Diya.City to reżim prawny dla IT, zapewniający specjalne warunki podatkowe dla osób prawnych – mieszkańców Diya .Miasto.
Z powodu wojny Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego uprościło kryteria pobytowe. W szczególności mieszkańcy Diya.City nie mają obowiązku składania raportu zgodności oraz raportu niezależnego audytu do 1 stycznia roku następującego po roku pokoju.
W czasie stanu wojennego firmy nie będą pozbawione ich status mieszkańców Diya, nawet jeśli nimi nie są, będzie spełniał kryteria: liczba pracowników, średnie wynagrodzenie itp. Dotyczy to zarówno obecnych mieszkańców, jak i firm ubiegających się o przystąpienie do specjalnego reżimu. Jednocześnie warunki podatkowe Diya pozostają niezmienione.
- Diya