Chiny i Brazylia „sześciopunktowy konsensus” w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie przyjęto „pozytywnie”; recenzje z ponad 110 krajów.
Taką informację przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin, podaje URA-Inform.
Zaznacza się, że Pekin jest gotowy zacieśnić kontakty i koordynację wysiłków na rzecz wdrożenia tego dokumentu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin opublikowało w swoich zasobach informacyjnych odpowiedni komunikat prasowy w tej sprawie.
Odnotowało, że Specjalny Przedstawiciel ChRL do Spraw Eurazjatyckich Li Hui odwiedził Brazylię w dniu 29 lipca i m.in. odbył spotkania i negocjacje z głównym specjalnym doradcą prezydenta Brazylii Celso Amorimem.
< p>„Sześciopunktowy konsensus” wydany wspólnie przez Chiny i Brazylię w celu promowania politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie spotkał się z pozytywnym odzewem z ponad 110 krajów”, głosi przesłanie.
Istota „inicjatyw pokojowych”; jest zamrożenie wojny na obecnej linii frontu i doprowadzenie Kijowa i Moskwy do stołu negocjacyjnego. Punkt pierwszy mówi o zamrożeniu konfliktu poprzez zaprzestanie działań wojennych, odmowę eskalacji i rozszerzenia wojny na nowe terytoria.
Punkt drugi — porozumienia między Ukrainą a Federacją Rosyjską, że zakończenie wojny jest możliwe wyłącznie środkami dyplomatycznymi w drodze negocjacji. Punkt trzeci mówi o ochronie ludności cywilnej i mienia, poszanowaniu praw jeńców wojennych. W akapicie czwartym stwierdza się niedopuszczalność użycia broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej. Piąte — przeciwdziałanie atakom na obiekty nuklearne. Szósta mówi o potrzebie współpracy międzynarodowej w obszarach energetyki, finansów, handlu itp.
Ważne jest, że Pekin zaproponował wcześniej „plan pokojowy”, który składał się z 12 punktów. A pierwsza mówiła o poszanowaniu integralności terytorialnej i suwerenności krajów w zgodzie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Jednak w zaktualizowanym planie chińsko-brazylijskim punkt ten zniknął, co może wskazywać na chęć obu krajów wymuszenia na Kijowie rezygnacji ze swoich terytoriów na rzecz negocjacji z Moskwą. Ukraina kategorycznie nie akceptuje takiego scenariusza.
Specjalny Przedstawiciel Chin dodał, że Pekin jest gotowy wzmocnić kontakty i koordynację ze stroną brazylijską w kwestiach politycznego rozwiązania „kryzysu na Ukrainie” ; i podkreślił potrzebę wspólnych wysiłków, aby ostatecznie go rozwiązać.
Jak wiadomo, 23 maja 2024 r. rządy Brazylii i Chin opublikowały wspólne oświadczenie w sprawie rozwiązania kwestii wojny między Rosją a Ukrainą, opowiadając się za negocjacjami politycznymi w celu osiągnięcia pokoju i wezwał do zwołania konferencji w tej sprawie.
Przypominamy, że wcześniej informowano, że Chiny wydały nowe oświadczenie w sprawie wojny na Ukrainie: szczegóły.