Ceny ulegną zmianie od przyszłego roku.
Narodowy Bank prognozuje trudną sytuację w energetyce i budżecie państwa, która w nadchodzących latach będzie prowadzić do stopniowego podwyższania taryf.
To stwierdza w komunikacie NBU.
< p>„Oczekuje się, że od 2025 r. rozpocznie się stopniowa redukcja ceł do ich ekonomicznie uzasadnionego poziomu” – czytamy w raporcie.
Zauważa się, że niepewność z moment i wielkość dostosowań taryf, głównie energetycznych, stanowią szczególne ryzyko w prognozowaniu inflacji.
W szczególności znaczny wzrost kosztów energii w celu szybkiego wyeliminowania nierównowag w energetyce stanie się źródłem dodatkowej presji inflacyjnej i spowoduje konieczność znacznego zwiększenia dotacji dla ludności.
- Czytaj także: Taryfy za gaz na Ukrainie : ile trzeba będzie płacić od 1 sierpnia
Z kolei dłuższe zwlekanie z decyzjami o doprowadzeniu stawek za mieszkalnictwo i usługi komunalne do ekonomicznie uzasadnionych poziomów będzie prowadzić do niższego poziomu inflacji, ale będzie kumulować nierównowagę quasi-fiskalną i pogarszać kondycję finansową państwowych spółek energetycznych przedsiębiorstw – wyjaśnia NBU.
„Moratorium na podwyższanie niektórych stawek za mieszkania i usługi komunalne dla ludności ograniczy na pewien czas wzrost cen administracyjnych, jednak ich stopniowe doprowadzenie do poziomu rynkowego. według założeń rozpocznie się w 2025 r., stanie się istotnym czynnikiem proinflacyjnym w latach 2025-2026” – zauważa regulator.
Pamiętajcie
W czasie wojny na Ukrainie obowiązuje moratorium na podwyżkę cen gazu, ciepłej wody i ogrzewania. Zakazowi nie podlegają taryfy za energię elektryczną i zimną wodę.
Jednak od 1 czerwca na Ukrainie wzrosły stawki za energię elektryczną. Teraz średnia opłata za prąd wyniesie 734,4 UAH zamiast dotychczasowych 448,8 UAH. Wynika to ze wzrostu taryfy z 2,64 do 3,32 UAH za 1 kWh.