Site icon GEO Polityka

Naukowcy wymyślili, jak rozpocząć rozmowę z kosmitami: nowy pomysł specjalistów

Twitter LinkedIn

Grupa astronomów zaproponowała rewolucyjny projekt: wykorzystanie sztucznej inteligencji do komunikacji z cywilizacjami pozaziemskimi.

< p>O tej informacji poinformowała publikacja Futurism, podaje URA-Inform.

Istota pomysłu polega na wysłaniu w przestrzeń kosmiczną zaawansowanego językowego modelu sztucznej inteligencji, który mógłby prowadzić dialog w imieniu ludzkości, czyniąc kosmitom łatwiej jest zrozumieć Ziemian i wchodzić z nimi w interakcję.

„Przesłanie do inicjatywy inteligencji pozaziemskiej”

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Scientific American” astronom France Marchis z Instytutu SETI i badacz NASA Ignacio G. Lopez-Francois przedstawił swój projekt zatytułowany „Przesłanie do inteligencji pozaziemskiej”. Projekt zakłada wykorzystanie interaktywnego modelu języka AI zdolnego do reprezentowania interesów i kultury naszej planety w komunikacji międzygwiezdnej.

Model językowy AI jako mediator komunikacji międzygwiezdnej

Według Marchisa i Lopez-Francois wysłanie w przestrzeń dużego modelu językowego AI umożliwi kosmitom naukę jednego z języków Ziemi, zadawanie pytań na temat naszej cywilizacji i otrzymywanie reprezentatywne odpowiedzi. Naukowcy są pewni, że niektóre cywilizacje pozaziemskie mogą posiadać technologię i być zainteresowane nawiązaniem z nami kontaktu.

Opcje wysyłania wiadomości w kosmos

Aby wysłać w przestrzeń model języka sztucznej inteligencji, naukowcy rozważają kilka metod: radio, sygnały laserowe, a nawet miedziane dyski informacyjne, które mogą szybko dostarczać dane. Marchis i Lopez-Francois przyznają jednak, że aby zrealizować ten projekt, należy pokonać znaczące bariery techniczne.

Perspektywy i znaczenie projektu

Naukowcy wierzą, że wysłanie w przestrzeń kosmiczną zaawansowanych modeli językowych sztucznej inteligencji otworzy nowe możliwości komunikacji z inteligencjami pozaziemskimi. Pozwoli nam to nie tylko dzielić się naszym dziedzictwem kulturowym i naukowym, ale także zapewni jego zachowanie na wypadek, gdybyśmy nie mogli go chronić na Ziemi.

„Wysyłając w kosmos dobrze przygotowane, duże modele językowe, otwieramy drzwi do bezprecedensowej wymiany z inteligencjami pozaziemskimi, zapewniając, że nasze dziedzictwo przetrwa nawet wtedy, gdy nie uda nam się go zachować” podsumowują naukowcy.

Przypomnijmy, jak ludzie wybierają przyjaciół: naukowcy zgłosili jeden niezwykły fakt.

Źródło informacji

Exit mobile version