Ukraińscy eksporterzy otrzymają pozwolenia w formie elektronicznej – przewidują to zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki „W sprawie trybu wydawania zezwoleń na wywóz towarów”, będące częścią reformy deregulacyjnej. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.
► Przeczytaj< /i> strona „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
„Obecnie całkowicie przenosimy odbiór licencji przez eksporterów do formatu elektronicznego. Pracujemy nad podobnym uproszczeniem procedury dla importerów. Ponadto upraszczamy proces uzyskiwania zezwoleń, zmniejszając liczbę dokumentów wymaganych do ubiegania się o licencję” – zauważyła Pierwszy Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Julia Sviridenko.
Zapewnienie zmian
Zmiany zarządzenia „W sprawie trybu wydawania zezwoleń na wywóz towarów” przewidują:
- Złożenie dokumentów i uzyskanie licencji w formie elektronicznej. Jednocześnie przedsiębiorcy nadal mają możliwość złożenia dokumentów w formie papierowej, jeśli sobie tego życzą. Skrócenie listy dokumentów, które należy przedstawić, aby uzyskać licencję.
Zmiany w zamówieniu spowodowały także aktualizację formularza wniosku o wydanie licencji, formularza licencji, instrukcji ich wypełniania oraz zapisów o postępowaniu o wydanie licencji.
Jak uzyskać licencję online
Aby uzyskać zezwolenia na eksport towarów z Ukrainy, przedsiębiorcy, którzy wybrali elektroniczną formę składania dokumentów, muszą udać się do sekcji „Zagraniczna działalność gospodarcza” na Jednolitym Państwowym Portalu Internetowym Usług Elektronicznych, korzystając z linku.
W posiada konto elektroniczne w portalu internetowym, przedsiębiorca ma obowiązek złożyć pakiet wymaganych dokumentów w formie elektronicznej. Po zapoznaniu się z dokumentami w wyznaczonym terminie i uzyskaniu pozytywnej decyzji, licencja w formie elektronicznej pojawi się w biurze wnioskodawcy.
W przypadku złożenia dokumentów w formie papierowej i chęci otrzymania odpowiedzi e-mailem, wówczas taka opcja również jest dostępna. W tym celu przedsiębiorca na etapie składania dokumentów musi podać adres korespondencyjny oraz zaznaczyć, że chce w ten sposób otrzymać odpowiedź.
Ministerstwo Gospodarki zwróciło uwagę, że w czasie stanu wojennego wydawanie licencji na eksport i import towarów jest bezpłatne. Tym samym wniosek o wydanie licencji nie wymaga dodania gwarancji uiszczenia opłaty państwowej za jej wydanie oraz pobrania pakietu dokumentów.