Do końca roku oprocentowanie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie wynosić od 13,5 do 16% w skali roku. Poinformowała o tym Oksana Shulga, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w Globus Banku.
Jakich stawek powinny spodziewać się firmy
Według bankiera najniższe stawki, wynoszące 13,5% rocznie, będą oferowane w przypadku „kredytów energetycznych” na zakup i instalację alternatywnych źródeł energii (panele słoneczne, pompy ciepła oraz tworzenie nowej generacji energii w przedsiębiorstwach itp.) .).
Przypomniała, że obniżka oprocentowania programów kredytowych dla MŚP na zużycie energii jest praktycznym dowodem skuteczności Memorandum pomiędzy największymi bankami, które zobowiązały się nie tylko do ujednolicenia podejścia do własnej polityki kredytowej, ale także przyczynienia się do złagodzenia warunki kredytowania przeznaczone na zakup i instalację alternatywnych systemów dostaw energii.
„Pomimo nowych wyzwań gospodarczych, takich jak rosnące ceny w związku z przyspieszającą inflacją, wznowienie dewaluacji hrywny i bezprecedensowe przerwy w dostawie prądu, „Pożyczki energetyczne” powinny stać się strategicznym kierunkiem rozwoju gospodarczego i budowy państwa niezależnego energetycznie. Nowe wyzwania to przede wszystkim nowe możliwości, z których warto skorzystać” – podkreśliła Shulga.
Według niej od września do listopada oprocentowanie kredytów celowych dla MŚP na zakup środków trwałych do prowadzenia działalności gospodarczej (urządzenia produkcyjne, pojazdy, transport specjalny itp.) może zostać obniżona o 1−1,5% – do 16% w skali roku.
Jej zdaniem jest to bezpośrednia konsekwencja obniżenia stopy dyskontowej do 13%, co pozwala bankom komercyjnym stopniowo poprawiać warunki kredytowania kredytobiorców.
Korzystne pożyczki bez poręczycieli i zabezpieczeń
- Pożyczki Banki Energii