Site icon GEO Polityka

W ciągu 10 lat relacje pomiędzy właścicielami gruntów rolnych a dzierżawcami zmienią się diametralnie – eksperci

Relacje na rynku gruntów pomiędzy najemcami i właścicielami gruntów ulegną radykalnej zmianie w ciągu najbliższych 10 lat. Takie wnioski ogłosili eksperci podczas konferencji Agro Invest Day.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: najważniejsze wiadomości finansowe

W opinii uczestników konferencji indeksacja czynszów nie następuje systematycznie.

Władimir Nagorny, szef stosunków gruntów i nieruchomości w MHP, współwłaściciel agencji gruntów Volodar, mówi: jeśli grunty znajdują się w pasie kukurydzianym, najemcy zmieniają czynsz prawie co roku. W innych przypadkach może to mieć miejsce raz na 2-3 lata.

„Jeśli sytuacja gospodarcza jest sprzyjająca, zdarza się, że rolnicy dokonują przeglądu warunków dwa razy w roku. To ryzyko (dla inwestora – przyp. red.), bo takie warunki są zapisane w standardowej umowie i prawie nie da się tego zmienić, niezależnie od tego, czy można przystąpić, czy nie” – mówi Władimir Nagorny.

„W tych umowach jest prawo, ale nie ma obowiązków, tak rozwinął się rynek. Rzeczywiście przedsiębiorstwa rolne mogą dokonać przeglądu takich umów raz w roku i raz na 5 lat. Standardem rynkowym jest obecnie to, że najemcy nie chcą zlecać indeksacji – mówi Andrey Usenko, dyrektor generalny i współzałożyciel Tvoye Kolo, współwłaściciela AMC Profit. Jego zdaniem rozwiązaniem jest próba zawarcia zobowiązań w formie odrębnej umowy.

„Teraz mamy rynek dla firm rolniczych – to fakt. Jeśli jednak spojrzymy na statystyki dotyczące „przekazywania” działek, rozumiemy, że w ciągu najbliższych 5-7 lat sytuacja na rynku ulegnie znaczącym zmianom. Gdy tylko pojawi się duża masa krytyczna inwestorów, zmieni się podejście do zawierania umów najmu” – mówi ekspert ds. inwestycji gruntowych, autor projektu „Gruntovno” – fundusz inwestycji gruntowych Siergiej Kramarenko.

„Jakąkolwiek strategię inwestowania w grunty wybierzemy, musimy zrozumieć, że rynek jest teraz pół metra od startu. To kierunek, w którym dopiero zaczynają się kształtować zasady; za 10 lat wszystko się zmieni” – zgadza się współzałożyciel serwisu inwestycji gruntowych Zeminvest, ekspert ds. działalności rolniczej i praktykujący prawnik Alexander Cherny.

Kontekst

< p>Przypomnijmy, że ukraiński rynek gruntów zaczął działać 1 lipca 2021 roku. W pierwszym etapie dostęp do rynku uzyskały osoby fizyczne, które miały możliwość zakupu nie więcej niż 100 hektarów ziemi. Drugi etap rozpoczął się 1 stycznia 2024 r. Przewiduje udział osób prawnych, które otrzymały prawo do nabycia do 10 tys. ha nieruchomości.

Agro Invest Day

Agro Invest Day odbył się 11 lipca 2024 roku. Organizatorami konferencji były serwisy Ministerstwa Finansów i Finance.ua, a także Uniwersytet Giełdy i firma „Twoje Koło”.

Do konferencji dołączyli także partnerzy: centrum analityczne Uniwersytetu Kijowskiego Szkoła Główna Handlowa KSE Institute, serwis inwestycji gruntowych Zeminvest, kanał YouTube z najatrakcyjniejszymi ofertami inwestycyjnymi UkrInvestClub, serwis kupna i sprzedaży gruntów Kupy Pai, zasób internetowy AgroPortal.ua.

minfin.com.ua

Exit mobile version