Według bankiera uruchomienie prasy drukarskiej doprowadzi do znacznie większy spadek poziomu w czasie niż podnoszenie podatków.
Ukraina stoi przed wyborem gospodarczym – albo uruchomić prasę drukarską NBU, co wywoła dewaluację i inflację , lub podniesienie podatków.
Taką opinię wyraził bankier i ekspert ekonomiczny Siergiej Fursa.
„Wybór pomiędzy prasą drukarską, wywoływanie dewaluacja i inflacja oraz podnoszenie podatków są bardzo orientacyjne „To jak pójście do dentysty Wyobraź sobie, że w pierwszej klasie zapytano cię: czy chcesz iść do dentysty i leczyć zęby, czy powinniśmy iść do dentysty. kino” – podaje przykład ekspert.
Ostrzega, że prowadzenie prasy drukarskiej z czasem doprowadzi do znacznie większego spadku poziomu życia niż podnoszenie podatków.
„A podatki są teraz uciążliwe. To wizyta u dentysty. Nikt nie lubi płacą podatki. I nikt nie lubi dentystów. Ale z jakiegoś powodu do nich chodzą? Bo jak nie pójdziesz, to będzie gorzej. Dlatego są podatki i dlatego zawsze są podnoszone w czasie wojny. będzie znacznie gorzej” – wyjaśnia finansista.
Zakłada, że podniesienie podatków faktycznie doprowadzi dowzrost cen o tradycyjne 5%. Ale w przypadku emisji pieniędzy ceny mogą wzrosnąć znacznie bardziej.
„Ostatni raz maszyna pracowała na pełnych obrotach w 2022 r. Kurs hrywny przeszedł wówczas długą drogę. Ceny wzrosły o znacznie ponad 5%. Ale tak, nie od razu” – zauważa Fursa.
Jego zdaniem inflacja, do której doprowadzi uruchomienie prasy drukarskiej przez Narodowy Bank, jest w pewnym sensie także podatek. Podatek dla biednych.
„Jeśli więc zamiast podnosić podatki uruchomimy prasę drukarską, to tak naprawdę przerzucimy ciężar finansowania armii na najbiedniejszą część społeczeństwa. A gdyby ktoś miał argumenty, że nie należy podnosić podatku VAT, bo ucierpią na tym emeryci, to na dewaluacji i spowodowanej tą dewaluacją inflacji najbardziej ucierpią emeryci” – ostrzegł.
Fursa podkreślił, że zamrożona prasa drukarska jest gwarancją utrzymania stabilności makrofinansowej.
„A tam, gdzie nie ma stabilności makroekonomicznej, nie ma udanego biznesu. Bo bez fundamentu nie ma znaczenia, jakie okna sobie zaplanujesz, a oznaką dorosłości jest umiejętność podejmowania nieprzyjemnych decyzji wybierać między złym a bardzo złym” – podsumował Siergiej Fursa.
Wcześniej przewodniczący Komisji Polityki Finansowej, Podatkowej i Celnej Rady Najwyższej Daniło Getmancew ostrzegał, że podniesienie niektórych podatków nie może być unikanym. W przeciwnym razie pod koniec września sytuacja z wypłatą pieniędzy dla wojska może się pogorszyć.
Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viberze.