Szwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w nowym przewodniku dotyczącym obrotu monetami typu stablecoin poinformował, że wiele emitenci aktywów cyfrowych korzystają z gwarancji szwajcarskich banków.
Dlatego też, zgodnie ze szwajcarskim ustawodawstwem bankowym, emitenci nie wymagają licencji regulacyjnej na emisję monet typu stablecoin i obrót nimi.
Stwarza to ryzyko zarówno dla posiadaczy monet typu stablecoin, jak i banków udzielających gwarancji, twierdzą urzędnicy. Gwarancje zwiększają ryzyko prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i uchylania się od sankcji, co prowadzi do utraty reputacji Szwajcarii jako międzynarodowego centrum finansowego – uważają przedstawiciele FINMA.
Agencja zaprosiła uczestników rynku monet stabilnych do wzięcia pod uwagę ryzyka i podjęcia niezbędnych środków w celu przeciwdziałania nielegalnym działaniom emitentów i posiadaczy takich aktywów cyfrowych.
Emitenci monet stablecoin są uważani za pośredników finansowych w Szwajcarii i mają obowiązek potwierdzić tożsamość właściciela monety stablecoin, a także ustalić tożsamość właściciela rzeczywistego. Jednocześnie przepisy szwajcarskiego ustawodawstwa bankowego dotyczące ochrony depozytów nie mają zastosowania do właścicieli monet stabilnych.
Wcześniej FINMA zatwierdziła uruchomienie pierwszej krajowej platformy, która umożliwi obywatelom kraju handel tokenizowanymi papierami wartościowymi i aktywami cyfrowymi.
Источник: bits.media