Oprócz zwiększonego lęku wzrasta ryzyko rozwoju demencji czas trwania i czas wystąpienia tego powszechnego zaburzenia.
Osoby cierpiące na stany lękowe mają wiele powodów do zmartwień, a nowe badanie przeprowadzone przez zespół australijskich naukowców uzupełnia tę listę, twierdząc, że zaburzenie to może trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju demencji w miarę upływu czasu.
Pisze o tym CNN.
Badanie, opublikowane w środę w czasopiśmie Journal of the American Geriatrics Society, jest pierwszym, które bada związek między różnym stopniem lęku a ryzykiem rozwoju demencji w miarę upływu czasu oraz wpływ czasu wystąpienia lęku na to ryzyko.
„Lęk można obecnie uznać za nietradycyjny czynnik ryzyka demencji” – stwierdziła główna autorka badania, australijska gerontolog Kay Khainr.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na demencję cierpi ponad 55 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2050 liczba ta ma wzrosnąć do 139 milionów. Ponadto choroba ta jest również jedną z głównych przyczyn zgonów. Autorzy badania twierdzą, że czas trwania lęku jest ważnym aspektem w badaniu ryzyka rozwoju demencji.
Australijskie badanie, które trwało 20 lat, objęło 2132 osoby w wieku powyżej 60 lat. Po rozpoczęciu badania przeprowadzono trzy oceny stanu zdrowia w odstępie pięciu lat, podczas każdej z nich badacze mierzyli poziom lęku uczestników.
W trakcie badania badacze podzielili uczestników na kilka grup:
- z lękiem przewlekłym – zaburzenie zostało zdiagnozowane podczas pierwszej i drugiej oceny;
- z lękiem ustąpionym – zaburzenie zdiagnozowano dopiero podczas pierwszej oceny;
- pierwsze zaburzenie lękowe rozpoznano dopiero podczas drugiej oceny.
Ostatecznie u 64 uczestników badania rozwinęła się demencja. Jednak u osób cierpiących na chroniczny lub nowo pojawiający się stan lękowy ryzyko wystąpienia demencji było trzykrotnie wyższe w porównaniu z innymi grupami. Otępienie rozwijało się średnio 10 lat od diagnozy i wiązało się ze zwiększonym lękiem.
Autorzy badania zauważyli, że osoby, którym udało się uporać ze zwiększonym lękiem w czasie krótszym niż pięć lat (czas od pierwszej do drugiej oceny) miały takie samo ryzyko rozwoju demencji, jak u osób, które w ogóle nie odczuwały lęku.
Zdaniem naukowców badanie to potwierdza uzyskane wcześniej dane na temat wpływu stresu na rozwój choroby Alzheimera. Dlatego terapia mająca na celu zmniejszenie lęku może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na każdy rodzaj demencji.
Autorzy badania zauważają, że w eksperymencie nie wzięto pod uwagę danych na temat tego, jak dokładnie niektórzy uczestnicy poradzili sobie z chorobą zwiększony niepokój. Jednocześnie wyniki badania podkreślają znaczenie wczesnego i konsekwentnego rozwiązania tego powszechnego problemu psychologicznego we współczesnym świecie.
Autorzy dodali również, że w badaniu stracono kontakt z 33% uczestników, którzy na początku badania mieli wyższy poziom lęku. Brak wiedzy, co ostatecznie przydarzyło się tym osobom, mógł spowodować niedoszacowanie wyników, a wpływ lęku na ryzyko demencji mógł w rzeczywistości być większy.
Ponadto badacze zasugerowali, że wystąpienie zwiększonego lęku może być wczesnym objawem przejaw demencji.
„Pogorszenie funkcji poznawczych danej osoby może przyczyniać się do lęku, takiego jak popełnianie błędów lub poczucie zawstydzenia w sytuacjach społecznych” – wyjaśnił jeden z autorów badania.
Autorzy twierdzą, że osoby cierpiące na stany lękowe częściej dokonują również niezdrowych wyborów, takich jak złe odżywianie czy palenie.
Przypomnijmy, że demencja obejmuje całą grupę objawów charakteryzujących się trwałym pogorszeniem funkcji poznawczych. Istnieje jednak jeden bardzo ważny objaw demencji, który u 90% pacjentów objawia się snem i może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym początku choroby.