Site icon GEO Polityka

HSBC Australia zakazał klientom dokonywania wpłat na giełdach kryptowalut

Australijski oddział międzynarodowego banku HSBC poinformował klientów, że od 24 lipca zacznie blokować połączenia wychodzące transakcji na giełdach kryptowalut ze względu na coraz częstsze przypadki oszustw związanych z aktywami cyfrowymi.

Jak wynika z e-maila wysłanego przez HSBC do klientów w Australii, od 24 lipca HSBC będzie blokować płatności z rachunków bankowych i kart kredytowych, jeśli transakcje te dotyczą kryptowalut. Jeśli użytkownicy muszą przelać środki na giełdy, aby handlować kryptowalutami, powinni rozważyć dokonanie alternatywnych ustaleń. HSBC oświadczył, że będzie nadal akceptować płatności z platform kryptowalutowych, a operacje bankowe będą kontynuowane normalnie.

HSBC, który obsługuje 1,5 mln klientów w 45 oddziałach na terenie całego kraju, przeprosił za „niewygodne” zmiany, podkreślając, że priorytetem banku jest zapewnienie bezpieczeństwa środków klientów. HSBC przytoczył dane Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC), które wykazały, że w 2023 r. lokalni mieszkańcy stracili aż do 171 mln dolarów w wyniku oszukańczych programów inwestycyjnych.

HSBC podjął ten ruch po tym, jak główne australijskie banki Commonwealth Bank, National Australia Bank (NAB), Westpac i grupa bankowa ANZ podjęły podobne działania w celu ograniczenia płatności na giełdy kryptowalut. Australijski Bendigo Bank wkrótce poszedł w jego ślady, powołując się na potrzebę ochrony klientów przed oszustwami inwestycyjnymi.

Amy-Rose Goodey, dyrektor zarządzająca Digital Economy Council of Australia (dawniej Blockchain Australia), powiedziała, że ​​nie została wcześniej poinformowana o decyzji HSBC o zablokowaniu wszystkich płatności na giełdy kryptowalut. Goody obawia się, że nałożenie ograniczeń pogorszy i tak już napięte relacje między australijskimi bankami a sektorem kryptowalut.

Podkreśla to pilną potrzebę dialogu między organami regulacyjnymi a firmami kryptograficznymi oraz podkreśla potrzebę udoskonalenia ram regulacyjnych w celu wspierania innowacji i eliminowania potencjalnych zagrożeń. W przeciwnym razie Goody powiedział, że Australijczycy stracą „prawo finansowe” do udziału w powstającej gospodarce cyfrowej.

W zeszłym roku władze australijskie zaproponowały uregulowanie branży kryptograficznej na takich samych zasadach, jak w przypadku usług finansowych, co spotkało się z oddźwiękiem wśród lokalnych firm kryptograficznych. Są przekonani, że może to zwiększyć zaufanie do branży.

Источник: bits.media

Exit mobile version