Dirofilarioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez robaki z rodzaju Dirofilaria, podaje WomanEL. Ukraińscy fachowcy mówią o rosnącej liczbie zachorowań na skutek pozostałych losów, które wydarzyły się na Winnicy i w Kijowie. Regionalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Winnicy (OCCP) podkreśla, że ze względu na wysoką czułość i dostępność specyficznej profilaktyki istnieje niebezpieczna tendencja do szybkiego wzrostu robaczycy.
TreśćCo to jest dirofilarioza? Jakie są objawy? Jak się chronić ?
Co to jest dirofilarioza ?
Dirofilarioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez robaki z rodzaju Dirofilaria. Najczęściej notowany jest wśród zwierząt domowych, takich jak psy i koty, a także w chatach. Ludzie mogą zostać zarażeni jedynie poprzez ukąszenie zarażonego komara, na przykład komara, który posmakował zakażonego stworzenia. Larwy pasożyta (mikrofilarie) dostają się do organizmu człowieka w miarę szybkiego wzrostu. Robak nie dociera do fragmentów stanu dojrzałości w organizmie człowieka, człowiek nie może zarażać innych. W większości przypadków dirofilaria wykrywa się u ludzi pod skórą i błonami śluzowymi. Od momentu infekcji do ustąpienia obrzęku mija co najmniej miesiąc, a czasami nawet dwa lata.
Jakie są objawy?
Pierwszymi objawami choroby są bezbolesne wypukłości. Zainfekowani ludzie mogą odczuwać swędzenie i ból wątroby w miejscu ukąszenia. Robak migruje po całym ciele, a u pacjentów może wystąpić nadmierne wysuszenie lub stwardnienie pod skórą. Stań tam, gdzie porusza się robak, aż do kilkudziesięciu centymetrów, a prędkość migracji wynosi do 30 cm w 2 krokach.
Wstępna diagnoza pacjenta często brzmi: włókniak, kaszak, torbiel lub obrzęk. Jeśli robak nie zostanie szybko usunięty, żyły mogą ropieć i rozwinąć się ropień. Dirofilaria może infekować oczy, gardło i narządy wewnętrzne. Takie ogniska odnotowano w Australii, Japonii, USA, Kanadzie, Włoszech, Francji i innych krajach. Jeśli dotyczy to oczu, towarzyszy temu pojawienie się guzków pod skórą oka lub spojówką. Pokrywy mogą puchnąć i może wystąpić rozdarcie. Najczęściej pasożyt infekuje okolice pleców, barków i przedramion. Aby szybko usunąć pasożyta, należy wezwać jednego żywego robaka o głębokości 10-15 cm.
Jak się chronić ?
Grupą narażoną na zakażenie są ludzie zamieszkujący okolice rzek i rzek, mieszkańcy lata, turyści, a także osoby pracujące w królestwie leśnym i rybackim. Przed dirofilariozą można chronić się za pomocą różnego rodzaju repelentów – leków zabijających komary i muszki. Zaleca się stosowanie fumigatorów elektrycznych ze sprayami lub sprayami owadobójczymi, noszenie specjalnej odzieży, peleryny na głowie, zakładanie moskitier na okna i drzwi.
Jedną z głównych przyczyn infekcji są psy. Liczba zachorowań wśród nich wzrasta wiosną i maleje latem. Aby zapobiec dirofilariozie u psów i kotów, można zapobiegać innym chorobom, takim jak pchły i kleszcze, które są również nosicielami i czynnikami wywołującymi choroby zapobiegające dirofilariozie.
Wiedza o tym, w jaki sposób dirofilarioza jest przenoszona i w jaki sposób. Podjąć środki zaradcze profilaktyką możesz zmienić ryzyko infekcji zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych.
Bądź zdrowy!
Dowiedz się także, dlaczego boli Cię gardło i Co możesz powiedzieć?