Site icon GEO Polityka

Pustynia Atakama zadziwiła świat nieoczekiwanym widokiem (zdjęcie)

Twitter LinkedIn

Pustynia Atakama, znana jako najsuchsze miejsce na Ziemi, zadziwiła świat nieoczekiwanym widokiem.

O tej informacji poinformowało lifescience, podaje URA-Inform.

Podaje się, że w środku zimy jego piaski pokryły się białymi i fioletowymi kwiatami. To rzadkie zjawisko było możliwe dzięki niezwykłym jesiennym deszczom i porannej mgle, budząc roślinność, która może pozostawać uśpiona nawet przez 15 lat.

Wśród pierwszych kwiatów, które zakwitły, był jasnoróżowy „pata de guanaco” (Cistanthe grandiflora ) i białe „westchnienia pola” (Nolana baccata). Zakwit obejmował znaczny obszar, ale był nadal mniejszy niż normalne zakwity wiosenne, które mają miejsce po zimowych deszczach i mogą rozciągać się na tysiące kilometrów kwadratowych.

Choć zimowe kwiaty zachwycają swoim pięknem, niosą ze sobą także pewne ryzyko. Ze względu na niskie temperatury zapylacze, takie jak pszczoły i motyle, nie pojawiają się w tym samym czasie, co kwiaty. Może to spowodować, że rośliny nie będą mogły się rozmnażać, a ich nasiona nie uzupełnią „banku nasion”. pustynie.

Zmiany klimatyczne mogą prowadzić do wzrostu częstotliwości zjawisk anomalnych, takich jak zakwity zimowe. Grozi to zmniejszeniem różnorodności biologicznej pustyni, ponieważ rośliny jednoroczne mogą nie mieć czasu na rozmnażanie, ustępując miejsca gatunkom cebulowym i inwazyjnym.

Naukowcy w dalszym ciągu badają to zjawisko, aby zrozumieć jego długoterminowe konsekwencje dla ekosystemu pustyni Atakama . Zwracają uwagę na znaczenie ochrony tego wyjątkowego obszaru przyrodniczego i jego różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych.

Przypominamy, że już wcześniej informowaliśmy, że podano temperaturę powietrza, przy której praca na Ukrainie jest zabroniona.

Źródło informacji

Exit mobile version