Budżet państwa Ukrainy otrzymał już 16 miliardów dolarów pomocy międzynarodowej, a przed końcem tego roku prawdopodobnie napłynie 22 miliardy dolarów z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, MFW i świata Bank, co najwyraźniej w pewnym stopniu ustabilizuje sytuację na rynku walutowym.
11 0
Jak pisze NBN, podając link do kanału Telegramu szefa parlamentarnej komisji finansów, polityki podatkowej i celnej Daniiła Getmantsewa, sytuacja na wewnętrznym rynku walutowym Ukrainy rzekomo była i pozostanie kontrolowana dzięki wsparciu państw partnerskich i zrównoważonych działań NBU.
Według Getmantsewa na Ukrainie do samego końca tego roku nie należy spodziewać się gwałtownych zmian ani wahań na rynku walutowym, co oznacza, że wartość waluty krajowej zostanie ustalona na obecnym poziomie.
Ponadto w Rząd zbliżył się do końcowego etapu restrukturyzacji zadłużenia w postaci euroobligacji, co pozwoli zaoszczędzić 11,4 miliarda dolarów na obsłudze długu w ciągu najbliższych 3 lat i kolejne 22,75 miliarda dolarów do 2033 roku.
Oprócz tego wszystko powyższe, NBU prowadzi stosunkowo restrykcyjną politykę pieniężną, utrzymując wysokie, dodatnie realne stopy procentowe (w lipcu stopa dyskontowa organu regulacyjnego banku wyniosła 13 proc., a roczna inflacja konsumencka wyniosła 4,8 proc.) i w związku z tym utrzymuje atrakcyjność aktywów w walucie krajowej, co ogranicza potencjał napływu środków hrywny na rynek walutowy.
Wcześniej pisaliśmy o tym, że NBU ujawnił czynniki, które spowodowały podwyżkę popytu na walutę i aprecjację dolara w czerwcu.