Site icon GEO Polityka

Budanow o zabójstwie Fariona: „wróg stara się użyć wszelkich narzędzi, aby podzielić naród”

Szef wywiadu wojskowego podkreślił, że prawo do obrony swoich przekonań jest święte, pomimo odmiennych stanowisk politycznych. 

W dniu pożegnania napisał depeszę, w której zamordowanie z zimną krwią słynnego lingwisty nazwał wyzwaniem dla całego ukraińskiego społeczeństwa i zbrodnią przeciwko podstawowym prawom i wolnościom Ukraińców.  Budanov jest przekonany, że została zamordowana za swe ukraińskie stanowisko. 

„Ta tragedia po raz kolejny pokazała, że ​​wróg stara się użyć dowolnego narzędzia, aby podzielić nasz naród” – napisał. 

Podkreślił, że prawo do posiadania własnego zdania i obrony swoich przekonań jest święte, pomimo różnic stanowisk politycznych. Każdy, kto narusza to prawo, musi zostać ukarany – dodał szef GUR.

Zabójstwo Iriny Farion

Wieczorem 19 lipca we Lwowie nieznana osoba zastrzeliła Irinę Farion w pobliżu jej domu. Kula trafiła w głowę. Kobieta trafiła do szpitala, jednak nie udało się jej uratować – obrażenia, jakie odniosła, były zbyt poważne. Irina Farion zmarła w szpitalu.

W śledztwo w sprawie cynicznego morderstwa zaangażowana była nie tylko policja, ale także Służba Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze dowiedzieli się, że przed morderstwem sąsiedzi Farion widzieli nieznanego mężczyznę w pobliżu jej domu. Z powodu braku prądu kamery monitoringu nie mogły go cały czas rejestrować, ale istnieją podstawy, aby przypuszczać, że mógł to być sprawca przestępstwa.

21 lipca policja opublikowała nagranie wideo przedstawiające mężczyznę przypuszcza się, że był zamieszany w morderstwo. Ma około 20 lat. 

Funkcjonariusze organów ścigania rozważają wszystkie wersje motywu przestępstwa. Farion, broniąc interesów języka ukraińskiego, czasami wypowiadał się radykalnie, a w zeszłym roku został zawieszony w nauczaniu na Politechnice Lwowskiej – stało się to po tym, jak oświadczyła, że ​​nie bierze pod uwagę rosyjskojęzycznych bojowników Azowa i 3. Brygady Szturmowej być Ukraińcami, jeśli nie mówią po ukraińsku. Opublikowała także list zaadresowany do niej od studenta z okupowanego Krymu. List zawierał dane osobowe ucznia, a okupanci wykorzystali je, aby wywrzeć na nim presję. Po tych epizodach SBU wszczęła postępowanie przeciwko Farionowi. W czerwcu ostatecznie przywrócono lingwistykę na stanowiska na uniwersytecie. 

Więcej na ten temat w materiale „Orzeł i hieny, z czego słynie Irina Farion.”

lb.ua

Exit mobile version