Site icon GEO Polityka

Oznaki życia odkryte na Wenus: naukowcy twierdzą, że odkryli

Twitter LinkedIn

Ostatnie obserwacje mogą wywołać rewolucję naukową, ponieważ dostarczają możliwych dowodów na istnienie życia na pobliskim obiekcie astronomicznym.

Taką informację podał dziennik The Gurardian, podaje URA-Inform.

Naukowcy odkryli w atmosferze planety dwa gazy – fosforinę i amoniak, które mogą wskazywać na obecność życia pozaziemskiego. Substancje te mogą wskazywać, że w chmurach planety drugiej od Słońca może istnieć życie.

Zespół badaczy z Imperial College London zidentyfikował ślady fosfiny w atmosferze Wenus. Chociaż podobnych odkryć dokonano już wcześniej, nie zostały one potwierdzone. Naukowcy jednak upierają się, że fosfina rzeczywiście występuje w atmosferze tej planety.

Na Ziemi fosfinę tworzą mikroorganizmy żyjące w warunkach o niskim poziomie tlenu. Zatem obecność fosfiny może być oznaką istnienia życia. Obecnie nie jest jasne, w jaki sposób na Wenus powstaje fosfina – być może jest to wynik pozaziemskich form życia lub nieznanych procesów chemicznych.

W tym samym czasie zespół naukowców z Uniwersytetu w Cardiff zgłosił obecność amoniaku w atmosferę Wenus. Na Ziemi gaz ten jest wytwarzany głównie przez organizmy żywe, a jego obecności na Wenus nie można wytłumaczyć znanymi procesami atmosferycznymi ani geologicznymi.

Wenus jest najbliższą Ziemi planetą w naszym Układzie Słonecznym. Jego atmosfera jest niezwykle trująca, a temperatura powierzchni sięga 471 stopni Celsjusza. Statek kosmiczny, który wylądował na tej planecie, działał zaledwie kilka minut, zanim uległ awarii.

Przypomnijmy, co czyni człowieka naprawdę szczęśliwym: naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie.

Źródło informacji

Exit mobile version