Mówimy o nowych kryteriach zespołu utraty pamięci u osób starszych.< /strong
Naukowcy ustalili nowe kryteria dla limbicznego amnestycznego zespołu neurodegeneracyjnego (LANS), stanu utraty pamięci często mylonego z chorobą Alzheimera.
Stwierdzono to w materiale Neuroscience News: cytując badanie opublikowane w czasopiśmie Brain Communications.
Amnestyczny zespół neurodegeneracyjny z dominacją limbiczną, czyli LANS, postępuje wolniej i ma lepsze rokowanie dla pacjenta niż choroba Alzheimera.
Różnice między LANS a chorobą Alzheimera
- LANS jest często mylony z chorobą Alzheimera, ale zespół ten postępuje wolniej.
- Diagnostyka osiągnęła nowy poziom. Lekarze mogą zdiagnozować zespół utraty pamięci na podstawie skanów mózgu i biomarkerów.
- Lepsze rokowanie: rokowanie u pacjentów z LANS jest lepsze niż u pacjentów z chorobą Alzheimera.
„Do tej pory nie było konkretnej diagnozy medycznej, na którą można by wskazać, ale teraz możemy zaproponować kilka odpowiedzi” – mówi neurolog z Mayo Clinic, David T. Jones.
U pacjentów z LANS objawy ograniczają się do upośledzenia pamięci i nie wpływają na inne funkcje poznawcze.
Naukowcy wysuwają teorię, że pamięć u osób starszych pogarsza się z powodu gromadzenia się białka zwanego TDP-43 w układzie limbicznym. Często stwierdzano je podczas sekcji zwłok w tkance mózgowej osób starszych i uważano, że jest to nic innego jak zmiany związane z wiekiem.
Jednak obecnie nagromadzenia tego białka można wykryć w trakcie życia i w organizmie przyszłości poprawić funkcjonowanie mózgu pacjenta na starość.
Przypomnijmy, że wcześniejnaukowcy wymieniali objawy, które mogą wskazywać na początek choroby Alzheimera. Przede wszystkim są to:
- zmiany w pamięci,
- pogorszenie widzenia,
- pogorszenie nastroju,
- problemy z podejmowaniem decyzji.
Wszystko to może wskazywać na początek demencji.
Zauważamy jednak, że informacje podane w niniejszym materiale nie stanowią podstawy do postawienia diagnozy ani wniosków medycznych. W celu uzyskania indywidualnej porady lekarskiej należy koniecznie skonsultować się z lekarzem