W gospodarce dotowanej nie da się stworzyć podstaw do wzmocnienia hrywny .
Stan ukraińskiej gospodarki nie daje nadziei na umocnienie hrywny, jednak NBU najprawdopodobniej utrzyma ją w ramach rządowej prognozy do końca roku.< /p>
Doktor nauk ekonomicznych Wiktor Borszczewski wypowiadał się na ten temat w komentarzach dla „Espreso.Zakhid”.
„Na rynku kasowym kurs walutowy rośnie, bo rośnie oficjalny kurs NBU. Dlaczego NBU podnosi kursy dolara i euro? Ponieważ wywieramy dużą presję na hrywny. Gdybyśmy mieli obiektywny kurs wymiany, sytuacja byłaby znacznie smutniejsza” – wyjaśnił Borszczewski.
Jego zdaniem na rynek walutowy wpływa także fakt, że w przyszłym miesiącu państwo musi dokonać spłaty zadłużenia zagranicznego.„O ile mi wiadomo, nie ma jeszcze porozumień w sprawie tego długu; zostanie dla nas przedłużona lub zrestrukturyzowana” – zauważył ekonomista.
Według niego, nawet jeśli sytuacja z tymi płatnościami zostanie rozwiązana, hrywna w dalszym ciągu nie będzie w stanie umocnić się nawet do poziomów, jakie były w zimą i wiosną.
„Aby wzmocnić hrywny, konieczna jest poprawa sytuacji w gospodarce. A nasza dzisiejsza gospodarka jest całkowicie uzależniona od dochodów zagranicznych. Poza tym nie mówimy o inwestycjach, ale o dotacjach. W warunkach subsydiowanej gospodarki nierealne jest mieć nadzieję na wzmocnienie hrywny; Jednak moim zdaniem nie będzie szybkiego załamania. Tworząc budżet na 2024 rok, rząd ustalił prognozowany kurs hrywny na koniec roku. Myślę, że będzie to korytarz, w którym NBU utrzyma swój kurs” – zauważył Wiktor Borszczewski.
Przypomnijmy, że według prognoz bankiera Tarasa Lesowoja pod koniec lipca nastąpi stopniowy ruch w kierunku wzrostu waluty stanie się zauważalny w szczególności dolar amerykański będzie wahał się w przedziale 40,5–41,5 UAH.