Site icon GEO Polityka

Chińskie banki ograniczyły sprzedaż juana rosyjskim firmom

Szanghajska spółka zależna VTB i małych granicznych chińskich banków, za pośrednictwem których Rosja i Chiny miały bez zbędnych opóźnień dokonywać płatności, ograniczyła wymianę rubli na juany. Informację o tym podaje The Moskwa Times.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach< /i>

Te regionalne banki są gotowe do obsługi handlu z Federacją Rosyjską, bo nie boją się amerykańskich sankcji: nie pracują dolarami. Druga strona medalu: oni też nie potrzebują rubli.

Dlatego przeliczają ruble na juany nie więcej niż to, co trafia na ich konta rosyjskich klientów eksportujących w celu przeniesienia do Rosji.

Przepływy te nie są zrównoważone: rosyjscy eksporterzy są w przeważającej mierze duzi i korzystają z usług innych banków. Dlatego „rosyjskiego” juana jest za mało, a importerzy muszą długo czekać na okno przewalutowania, aby zapłacić za towar – twierdzą klienci kilku chińskich banków, w tym córka VTB, która objęła sankcje miesiąc temu.

Wtedy właśnie pojawił się problem – twierdzi trzech importerów, którzy się z nim zetknęli. Po tym, jak spółka VTB Shanghai została objęta blokującymi sankcjami USA, jej zdolność do wymiany rubli na juany została znacznie ograniczona. Przez małe banki graniczne przechodzi znacznie mniej strumieni eksportu niż importu, tworzy się kolejka do odbioru juanów w Chinach, klient VTB Shanghai przekazuje wyjaśnienia otrzymane od kierownika banku.

W lipcu to samo zaczęło się w Chinach oddziały małych banków granicznych banków wiejskich, mówią dwaj nadawcy środków z Rosji. W obu przypadkach płatności były wcześniej realizowane szybko, ale teraz utknęły.

„Bank wyjaśnił nam, że widzi płatność, ale nie może jej przyznać odbiorcy, ponieważ nie ma wystarczającej liczby wniosków z Chin o płatność do Rosji w rublach, aby mógł przekazać juana naszemu dostawcy” – powiedział jeden z rozmówców.< /p>< p style="text-align: center;">

VTB nie może kupować juanów w Chinach ze względu na sankcje, a banki wiejskie nie chcą tego robić, aby w przelewach z Rosji nie przeprowadzały pełna transgraniczna konwersja środków – wyjaśnia szef firmy, agent płatniczy. I tak chiński bank w istocie łączy eksportera i importera: jeden sprzedaje bankowego juana, który drugi kupuje.

Już 90% handlu Rosji z Chinami odbywa się w walutach krajowych, – powiedział Putin podczas swojej wizyty w Chinach. Nie wyeliminowało to jednak licznych problemów z płatnością. Z ich powodu rosyjski import spadł w pierwszej połowie roku o 9% w ujęciu pieniężnym, a jeszcze bardziej w ujęciu fizycznym: rozwiązywanie problemów jest drogie, ceny importowanych towarów rosną. Część chińskich firm zrezygnowała z rynku rosyjskiego i całkowicie odmówiła sprzedaży towarów do Rosji – stało się to trudne.

minfin.com.ua

Exit mobile version