Site icon GEO Polityka

Zełenski chce przed końcem ratyfikować Statut Rzymski

Kancelaria Prezydenta Ukrainy planuje zakończyć przygotowania do ratyfikacji Statutu Rzymskiego koniec ciągłego rocka.

RBC-Ukraina informuje o tym w odpowiedzi na oświadczenie orędowniczki OP Iriny Mudry w wywiadzie dla Voice of America.

Słowami urzędnika, Prokurator Generalny i podległy komitet Radzie Najwyższej również popierają ratyfikację komfortową tego międzynarodowego traktatu.

„Domyślam się, co się z nami dzieje. Stawiam sobie za cel rozwiązanie ratyfikacji do końca tego losu” – powiedziała.

Mudra zauważyła również, że są problemy z ratyfikacją Statutu. Rzymu na Ukrainie łączyłem się m.in. z błędnymi komunikatami komunikacyjnymi podczas realizacji misji w przeszłości.

Doprowadziło to do tego, że „okazał się on strasznym wrogiem, który, niestety wkrótce Svidomosti będzie wojskowy” , dodał wygrał.

Przedstawiciel OP wyjaśnił, że istota tak niebezpiecznego pomysłu polega na tym, że po ratyfikacji przez Ukrainę Statutu Rzymskiego pojawi się możliwość ściągnięcia wojskowych ZSU i kerivnicy kraju do rodzimego sądu karnego w Miżnej (ISS) . W ten sposób śpiewa Mudra, co z prawnego punktu widzenia nie jest stwierdzeniem poprawnym.

Tak więc, powiedziała, Ukraina już w 2014 i 2015 roku przyjęła dwa oświadczenia w sprawie uznania jurysdykcji ISS , zatem kraj „właściwie uznał już swoją jurysdykcję” .

„ISS może już przyciągnąć naszych obywateli do punktu rozpoznania. Nie ma żadnych nowych zagrożeń związanych z ratyfikacją Statutu Rzymskiego. Konieczne jest jasne zrozumienie i wyjaśnienie wojsku, że rozpoczęliśmy pracę” – powiedział Mudra.

Urzędnik dodał także, że ISS ma charakter komplementarny – uzupełnia krajowe systemy sądownicze, mając uprawnienia do zapewnienia nieodwołalności kary za poważne przestępstwa międzynarodowe.

Dlatego też przedstawiciel OP, ISS może sprawować swoją jurysdykcję. Z tego powodu sądy krajowe danego mocarstwa nie mogą lub nie chcą prowadzić niezależnego dochodzenia w sprawie tych przestępstw.

Wcześniej informowano, że Biuro Prezydenta przeprowadziło dyskusje na temat konieczność ratyfikacji Statutu Rzymskiego. Na zakończenie dyskusji uczestnicy podjęli decyzję, że ratyfikacja nie będzie wiązać się z codziennym ryzykiem Ukrainy.

Warto także pamiętać, że Statut Rzymski ratyfikowało dziś ponad 120 krajów. Ukraina podpisała Statut Rzymski 20 września 2000 r., ale go nie ratyfikowała.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version