Niezgłoszenie lub nieterminowe zgłoszenie zatrudnienia może skutkować nielegalną wypłatą emerytury środków.
Rencista ma obowiązek w terminie 10 dni powiadomić Fundusz Emerytalny o swoim zatrudnieniu lub zwolnieniu z pracy.
PFU zgłasza ten fakt.
< p>„Brak zgłoszenia lub nieterminowe zgłoszenie zatrudnienia (lub rejestracji działalności gospodarczej) prowadzi do nielegalnych wpłat do funduszy emerytalnych, pod warunkiem obowiązkowego zwrotu do władz funduszu emerytalnego” – stwierdził resort w oświadczeniu.
Według służby prasowej po złożeniu wypowiedzenia z pracy emeryci nabywają prawo do dopłat i podwyżek przewidzianych wyłącznie dla niepracujących obywateli. Na przykład tacy emeryci mogą otrzymać emeryturę w związku ze wzrostem kosztów utrzymania.
Jeżeli Fundusz Emerytalny dowie się, że emeryt nadal pracuje, ale nie powiadomił o tym, będzie musiał zwrócić część nielegalnie nabytej emerytury. Emeryt może to zrobić dobrowolnie, jednak w przypadku odmowy nadpłata zostanie przymusowo potrącona z każdej kolejnej wypłaty emerytury.
Zgodnie z prawem należy potrącać nie więcej niż 20% każdej wypłaty emerytury .
Wniosek można złożyć także on-line – za pośrednictwem strony internetowej PFU lub za pośrednictwem „Dіyu” z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Przypominamy, że na Ukrainie część emerytów i rencistów pozostanie bez wypłaty w lipcu z uwagi na to, że nie przeszli obowiązkowej identyfikacji.
Wzrośnie minimalna emerytura dla rodzin poległych obrońców Ukrainy – Wiadomości gospodarcze