Site icon GEO Polityka

Ukraina stoi w obliczu niemożności importowania większej ilości energii elektrycznej: szczegóły

Twitter LinkedIn

Ukraina stoi przed nowym wyzwaniem – brakiem możliwości importu większej ilości energii elektrycznej, aby przezwyciężyć kryzys i skrócić czas przerw w dostawie prądu.

Taką informację podał Forbes, podaje URA-Inform.  

Należy zauważyć, że system energetyczny osiągnął maksymalny dopuszczalny poziom dostaw prądu z Europy i osiągnął pułap. W szczególności w czerwcu za granicą zakupiono taką samą ilość energii elektrycznej, jak w pierwszych pięciu miesiącach roku. Z kolei na początku lipca import osiągnął w niektórych momentach 1,7 GWh – to maksimum, na które pozwala europejski operator sieci ENTSO-E.

Biorąc pod uwagę rosnące zużycie energii elektrycznej, rząd Ukrainy ma nadzieję zwiększyć dozwolone moce importowe o 30% – do 2,2 GWh. Polska wyraziła już gotowość przesyłania na Ukrainę energii elektrycznej wyprodukowanej w lokalnych elektrociepłowniach węglowych.

Ten pomysł ma kilka zalet dla obu stron:

&8212; w Polsce jest nadwyżka węgla;

— polski rząd będzie mógł ominąć swoje zobowiązania dotyczące „zieloności”; przejście;

&8212; dostawy energii elektrycznej będą opłacane ze środków unijnych.

Nierozwiązana pozostaje jednak kwestia technologicznej niezdolności krajów europejskich do szybkiego zwiększenia przekroju. Aby tego dokonać, muszą inwestować we własną infrastrukturę energetyczną – w przeciwnym razie przy zwiększonej liczbie przejazdów niektóre kraje UE same mogą stanąć w obliczu zakłóceń w dostawach energii.

Decyzja zależy od ENTSO-E i nie jest to na korzyść Ukrainy. Organ regulacyjny ocenia ryzyko na podstawie działania awaryjnego, a nie normalnego.

Dyrektor Centrum Badań nad Energią Aleksander Charczenko upiera się, że Ukraina zrobiła wszystko, co od niej zależało, aby zwiększyć swoje skrzyżowania z Europą . W szczególności dodaliśmy niezbędny sprzęt i dostosowaliśmy parametry techniczne do standardów europejskich – to powinno wystarczyć do zwiększenia przekroju do 2,2 GWh.

Przypominamy, że już wcześniej informowaliśmy o przyczynach znacznego pogorszenia się sytuacji w zakresie energii elektrycznej: Ukrenergo wyjaśnił sytuację.

Źródło informacji

Exit mobile version