Site icon GEO Polityka

Putin jest gotowy rozpocząć negocjacje z Zachodem w sprawie pokoju na Ukrainie: tego, co dyktator jest gotowy zaoferować

Twitter LinkedIn

Zachodnie analitycy sugerują, że aktywna faza wojny na Ukrainie może trwać jeszcze przez 3-4 lata, ale doktor nauk Nauki polityczne, ekspert polityczny Maxim Razumny uważa inaczej.

Informację tę podał Glavred, podaje URA-Inform.  

Jego zdaniem zachodni eksperci oceniają mobilizację i potencjał gospodarczy kraju agresora, należy jednak wziąć pod uwagę, że dyktator Władimir Putin nie jest samobójcą i nie będzie kontynuował wojny do czasu całkowitego wyczerpania się zasobów.

W takich warunkach, nawet po zajęciu niektórych terytoriów Ukrainy, będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami. Dlatego, jak podkreśla Razumny, Rosja będzie starała się szybciej zakończyć wojnę.

„Na podstawie tych rozważań można stwierdzić, że gorąca faza wojny na Ukrainie nie może trwać 3-4 lata. Myślę, że potrwa to rok lub dwa, nie więcej, a potem całkowita daremność wymusi zakończenie tej wojny” – zauważył ekspert.

Możliwe są dwa sposoby: użycie shunta nuklearna lub częściowe kompromisy, na które Zachód się zgodzi. Należy rozumieć, że ukraiński margines bezpieczeństwa, w tym mobilizacja i zasoby finansowe, jest znacznie mniejszy niż w Rosji.

„Dlatego Rosja albo będzie próbowała pokonać Ukrainę siłą, albo zaoferuje kompromisy, na które prędzej czy później strona ukraińska i tak się zgodzi” – uważa Razumny.

Ekspert nie wyklucza, że ​​Rosja może obiecać Zachodowi zaprzestanie działań ofensywnych i ostrzału ukraińskich miast .

„Właściwie to wszystko, co ma do zaoferowania. Widzimy, że nawet ustępstwa terytorialne, czyli wyzwolenie niektórych terytoriów już zajętych przez Rosjan, odwołując się do Deklaracji Stambulskiej i dokumentów omawianych na początku wojny, Rosja nie jest gotowa nam zaoferować. Bo wtedy Putin traci twarz, bo te tereny już wcześniej były wliczone w skład Rosji. A jeśli, jak już powiedzieliśmy, wystarczy, że Rosja po prostu zadba o to, aby Ukraina nie przystąpiła do NATO, to kluczową kwestią, w której trudno będzie o kompromis, będzie zniesienie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej” – dodał. zauważył ekspert.

Razumny zauważył także, że Putin rozumie: zakończenie wojny przy jednoczesnym pozostawaniu w izolacji politycznej i gospodarczej doprowadzi w średniej perspektywie do porażki Rosji. Dlatego będzie nalegał na zniesienie sankcji, wykorzystując groźbę kontynuowania wojny jako dźwignię nacisku.

Przypomnijmy, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, że ​​Trump może postawić Putinowi ultimatum: w jaki sposób poprze on swoje żądania.

Źródło informacji

Exit mobile version