Szanghajska spółka zależna VTB i małych granicznych chińskich banków, za pośrednictwem których Rosja i Chiny miały dokonywać płatności, ograniczyła wymianę rubli na juany. Informację o tym podaje The Moskwa Times.
► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Te banki regionalne nie współpracują z dolara i nie bali się sankcji, więc pokładano w nich duże nadzieje. Ale jak się okazało, oni też nie potrzebują rubli.
Dlatego przeliczają na juany nie więcej niż to, co trafia do nich na konta rosyjskich klientów-eksporterów w celu przelewu do Rosji.
Przepływy te nie są zrównoważone: rosyjscy eksporterzy są w większości duzi i korzystają z usług innych banków. Dlatego „rosyjskiego” juana nie starczy dla wszystkich, a importerzy muszą długo czekać na okno przewalutowania, aby zapłacić za towar.
Po tym, jak VTB Shanghai wpadło w blokadę amerykańskich sankcji, jego zdolność do kurs wymiany rubli na juany gwałtownie spadł. Znacznie mniej strumieni eksportu przechodzi przez małe banki graniczne niż import, tworząc kolejkę po odbiór juana w Chinach.
- Banki objęte sankcjami walutowymi