Site icon GEO Polityka

Przewodniczący CFTC Rostin Banham: „80% kryptowalut to nie papiery wartościowe”

Przewodniczący amerykańskiej Komisji ds. handlu kontraktami futures na towary (CFTC) Rostin Banham powiedział, że 70–80% kryptowalut aktywa nie są klasyfikowane jako papiery wartościowe, co jest sprzeczne ze stanowiskiem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Rostin Behnam oświadczył to podczas przemówienia przed Komisją ds. Rolnictwa Senatu USA. Banham przytoczył orzeczenie sądu stanu Illinois, zgodnie z którym Bitcoin i Ether, dwie kryptowaluty o największej kapitalizacji rynkowej, są towarami regulowanymi przez CFTC. Sąd uznał także aktywa kryptograficzne Olympus (OHM) i KlimaDAO (KLIMA) za towary w rozumieniu ustawy o giełdach towarowych. Klasyfikacja ta jest w pełni zgodna ze stanowiskiem CFTC, zapewnia Banham.

Prezes CFTC uważa, że ​​agencja powinna przejąć pełną kontrolę nad rynkiem kryptowalut. To znacznie uprości regulację branży, chociaż prawodawcy będą musieli jasno zdefiniować, co stanowi papiery wartościowe i towary.

„Nigdzie CFTC nie była bardziej aktywna niż w przestrzeni zasobów cyfrowych. W roku podatkowym 2023 złożyliśmy 47 pozwów związanych z towarami cyfrowymi. Stanowi to ponad 49% wszystkich roszczeń CFTC złożonych w tym okresie” – powiedział Banham.

Urzędnik zauważył, że pomimo dużej zmienności na rynku kryptowalut i licznych skandali w branży związanych z bankructwami kryptowalut, coraz więcej renomowanych firm finansowych angażuje się w sektor kryptowalut . Dlatego Banham wyraził zaniepokojenie brakiem jasnych zasad ochrony inwestorów i wezwał Kongres USA do pracy nad tą kwestią.

Stanowisko Banhama stoi w jaskrawym kontraście ze stanowiskiem przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, który twierdzi, że wszystkie kryptowaluty z wyjątkiem Bitcoina należy klasyfikować jako papiery wartościowe. Gensler ostrzegł niedawno, że nawet jeśli platformy kryptowalut ujawnią informacje finansowe, nie uchroni ich to przed procesami sądowymi ze strony SEC.

Источник: bits.media

Exit mobile version