Przechodzą teraz szkolenie wojskowe.
Minister Sprawiedliwości Ukrainy Denis Malyuska
Pierwszy grupa skazanych trafi na front na szkolenie.
Mówił o tym Minister Sprawiedliwości Denis Maluska w rozmowie z „Financial Times”.
Według niego od czasu przyjęcia ustawy zgodnie z obowiązującym prawem, spośród 5196 osób zwolniono 2862 kolejnych 368 osób, którym odmówiono wstąpienia w szeregi armii ukraińskiej ze względu na stan zdrowia.
„W systemie więziennictwa jest wielu dobrych ludzi, którzy mogliby przydać się na froncie. To dobra okazja, aby rozpocząć życie na nowej stronie” – powiedziała Maluska.
10 maja 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że Ukraina jest w stanie zwerbować do Sił Zbrojnych Ukrainy 10–20 000 więźniów i osób z przeszłością kryminalną. Obecnie nie ma więźniarek, które chciałyby wstąpić do Sił Zbrojnych Ukrainy.
Co wiadomo na temat mobilizacji skazanych
- 21 maja Miejski Sąd Rejonowy w Chmielnickim zwolnił z odbycia kary dwóch pierwszych więźniów, którzy wyrazili chęć mobilizacji, a już następnego dnia wszystkie 50 wniosków o zwolnienie warunkowe skazanych, którzy wyrazili chęć mobilizacji.
- Do 21 maja wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków o zwolnienie warunkowe z odbycia kary za udział w obronie Ukrainy.
- Wcześniej, 8 maja, uchwalono ustawę przewidującą dobrowolną mobilizację niektórych kategorii więźniów.
- Zabójcy dwóch lub więcej osób, gwałciciele, osoby, które dopuściły się przestępstw przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego (w tym zdrajcy państwa), niektórzy czołowi skorumpowani urzędnicy (ale nie wszyscy) nie będą mogli się zmobilizować.< /li>
- Uv& #39; więźniowie, którzy wyrażą chęć mobilizacji, będą mogli odbywać służbę po decyzji sądu i ukończeniu VLK.
- Wszystkich pozostałych, którzy mogliby zostać potencjalnie zmobilizowani, obowiązuje ten sam warunek – do upływu kary nie mogą minąć więcej niż trzy lata.
- Według Ministerstwa Sprawiedliwości w ten sposób możliwe byłoby zmobilizowanie od 10 do 20 tysięcy skazanych.